Ράλλυ Barum: Έκτος διαφορετικός νικητής

Ο Jan Kopecky ήταν ο νικητής του Ράλλυ Barum στην Τσεχία, σηματοδοτώντας με αυτόν τον τρόπο τον έκτο διαφορετικό νικητή σε έξι αγώνες του φετινού Πρωταθλήματος του ERC.

Στο μηχανοκίνητο αθλητισμό μόνο σύνηθες δεν είναι το φαινόμενο να έχουμε διαφορετικό νικητή σε κάθε αγώνα ενός θεσμού. Αυτό που γίνεται φέτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ είναι αρκετά εντυπωσιακό, αφού στην Τσεχία είχαμε τον έκτο διαφορετικό νικητή σε έξι αγώνες του θεσμού που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι σήμερα. Βέβαια, κάπου εδώ να σημειώσουμε ότι ο βασικός λόγος που συμβαίνει αυτό είναι πως σε κάθε αγώνα εμφανίζονται ισχυροί συνδυασμοί, για μία εμφάνιση μόνο, οι οποίοι σε αρκετές περιπτώσεις κυριαρχούν. Αυτό συνέβη στην Τσεχία, και συγκεκριμένα στο Ράλλυ Barum, με την Skoda Motorsport να συμμετέχει στον αγώνα με τον εργοστασιακό της οδηγό, τον Τσέχο Jan Kopecky. Ο πολύπειρος οδηγός, και μάλιστα πρώην κάτοχος του ευρωπαϊκού στέμματος, ήταν ταχύτατος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει για έκτη φορά στην καριέρα του στο Barum. Ένας εντυπωσιακός αριθμός για τον μετρ της ασφάλτου.

Ο μοναδικός οδηγός που προσπάθησε και κατάφερε για ένα διάστημα να ακολουθήσει τον ρυθμό του, ήταν ο Alexey Lukyanuk. Ο Ρώσος οδηγός, ήταν σε κοντινή απόσταση από τον Kopecky, αλλά ένα τετ α κε και ένα πρόβλημα με το σύστημα υποβοήθησης του συστήματος διεύθυνσης του Ford Fiesta R5 του κόστισε πολύτιμο χρόνο. Έχοντας βγει από το δρόμο στον προηγούμενο αγώνα και καταστρέφοντας ακόμα ένα Fiesta, δεν είχε άλλη επιλογή παρά να συγκεντρωθεί και να παραμείνει στον δρόμο, τερματίζοντας εν τέλει 2ος και διατηρώντας τις όποιες μαθηματικές ελπίδες έχει για τον τίτλο.

Μεγάλο ενδιαφέρον, όμως, είχε η μάχη για την 3η θέση η οποία και κρίθηκε στην τελευταία ε.δ. του αγώνα! Ο τοπικός ήρωας και πρώην εργοστασιακός οδηγός της Ford στο WRC το 2005 μαζί με τον Toni Gardemeister, Roman Kresta, κατάφερε να κερδίσει το τρίτο σκαλί του βάθρου στο τέλος, επικρατώντας επί του συμπατριώτη του Tomas Kostka. Μάλιστα, με αυτή του την επίδοση ο Kresta κέρδισε και το βραβείο Colin McRae Flat Out Trophy. Άτυχος στάθηκε ο Vaclan Pech που είχε στα χέρια του την 3η θέση, αλλά δύο κλαταρίσματα του κόστισαν πολύτιμο χρόνο και μαζί αρκετές θέσεις στην κατάταξη. Έτσι, με τον Kostka 4ο, ο Kajetan Kajetanowicz κατάφερε να τερματίσει 5ος διατηρώντας την πρωτοπορία του στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος, αλλά και διευρύνοντας τη διαφορά του από τον Bruno Maghalaes. Ο Πορτογάλος που για ακόμα έναν αγώνα αγωνίστηκε με τα χρώματα της Seajets, περιορίστηκε στην 9η θέση της γενικής, αλλά παρόλα αυτά διατηρεί τις ελπίδες του για τίτλο με δύο αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση του θεσμού.

Τέλος, ο πλέον ευτυχισμένος οδηγός στο τέλος του αγώνα ήταν ο ταλαντούχος Marijan Griebel που εξασφάλισε τον τίτλο U28, ο οποίος και αφορά οδηγούς κάτω από τη συγκεκριμένη ηλικία που συμμετέχουν με αυτοκίνητα προδιαγραφών R5. Ο νεαρός Γερμανός με την έκτη θέση που κατέκτησε κέρδισε το βραβείο της συμμετοχής του σε έναν ευρωπαϊκό γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ το 2018 με αυτοκίνητο προδιαγραφών WRC!

Επόμενη συνάντηση του ERC είναι το Ράλλυ Ιταλίας, το οποίο φέτος θα είναι διαφορετικό σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, αφού θα έχει επίκεντρο την πόλη της Ρώμης! Ημερομηνία διεξαγωγής του είναι 15 με 17 Σεπτεμβρίου και διεξάγεται σε ασφάλτινες επιφάνειες._Π.Τ.