WRC – Ράλλυ Φινλανδίας: Με το δεξί ο Tanak

Ο Ott Tanak σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στο εναρκτήριο λάκτισμα του Ράλλυ Φινλανδίας.

Ο Εσθονός οδηγός της Μ-Sport και νικητής του Ράλλυ Σαρδηνίας τον περασμένο μήνα ήταν αυτός που έγραψε τον καλύτερο χρόνο στην πρώτη ειδική διαδρομή του Ράλλυ Φινλανδίας μήκους 2,3 χλμ. που ολοκληρώθηκε πριν λίγο. Ο 30χρονος οδηγός της Ford έφερε τo Fiesta WRC στον τερματισμό της SS1 με χρόνο καλύτερο κατά 1,1 δλ. από εκείνον που σημείωσε ο νικητής του Ράλλυ Πολωνίας, Thierry Neuville. Πίσω από τον Βέλγο ολοκλήρωσε με διαφορά μόλις 0,4 δλ. ο πρωτοπόρος στην κούρσα του Πρωταθλήματος Οδηγών, Sebastien Ogier. Θυμίζουμε πως μέχρι και αυτή τη στιγμή η διαφορά που χωρίζει τον τέσσερις φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή από τον διώκτη του, Thierry Neuville, είναι μόλις 11 βαθμοί.

Στην τέταρτη θέση της κατάταξης βρέθηκε ο Craig Breen, ενώ πέμπτος τερμάτισε ο «τοπικός» Jari-Matti Latvala, εμπρός από το δεύτερο i20 WRC που οδηγεί ο Hayden Paddon. Έβδομος ήταν ο Juho Hanninen με το δεύτερο Toyota Yaris WRC και όγδοος ο Kris Meeke, ο οποίος δεν κατάφερε στην ειδική διαδρομή Harju να επαναλάβει την πολύ καλή επίδοση που πραγματοποίησε νωρίτερα (βλ. πρώτο χρόνο) στο shakedown. Την δεκάδα συμπληρώνουν ο Elfyn Evans και Dani Sordo.

Το κυρίως όμως πιάτο του Ράλλυ Φινλανδίας ξεκινά αύριο, με τον… μαραθώνιο που πρέπει να καλύψουν οι οδηγοί να περιλαμβάνει 12 ειδικές διαδρομές και 145,71 αγωνιστικά χλμ._Χ.Α.