Διεθνείς αγώνες

Indycar: Πρωταθλητής ο Will Power (Video)

Φινάλε για το Πρωτάθλημα Indycar στην εντυπωσιακή φυσική πίστα της Laguna Seca.

Στην σπάνιας φυσικής ομορφιάς και εξαιρετικά απαιτητική οδηγικά Καλιφορνέζικη πίστα της Laguna Seca έπεσε η αυλαία του φετινού Πρωταθλήματος Indycar, που περιελάμβανε 17 αγώνες. Πρωταθλητής 2022 ανακηρύχθηκε ο Αυστραλός Will Power, οδηγός της Penske Chevrolet, 41 ετών, για 2η φορά στην καριέρα του –η πρώτη ήταν το 2014.

Ο Power έγραψε τον ταχύτερο γύρο στις κατατακτήριες. Ήταν η 68η pole του Power, με την οποία έσπασε το ρεκόρ που κατείχε περισσότερα από 30 χρόνια ο Mario Andretti. Αειθαλής στα 82 του ο Andretti, Παγκόσμιος Πρωταθλητής Formula 1 του 1978 και 4κις Πρωταθλητής Indycar, έσπευσε πρώτος να συγχαρεί τον Power.

Mario Andretti Will Power

O Mario Andretti συγχαίρει τον Will Power

Στον αγώνα ο Will Power χρειάστηκε να οδηγήσει στο όριο των οδηγικών του ικανοτήτων το αυτοκίνητο, στο οποίο, σύμφωνα με δηλώσεις του, δε βρήκε τις σωστές ρυθμίσεις αγώνα, τερμάτισε πάντως 3ος, που ήταν θέση που του εξασφάλιζε το Πρωτάθλημα. Άλλωστε φέτος νίκησε μόνο στους δρόμους του Detroit, τερμάτισε όμως στην πρώτη 5άδα άλλες 11 φορές και αυτή η σταθερότητα ήταν που του έδωσε τον τίτλο.

Δεύτερος στη Laguna Seca και δεύτερος στο φετινό Πρωτάθλημα τερμάτισε ο Josef Newgarden, 31 ετών, Αμερικανός, επίσης με Penske Chevrolet. Πολυνίκης της χρονιάς ο Newgarden, με 5 νίκες φέτος, πλήρωσε πολλαπλά ένα “ύπουλο“ ατύχημα στην Iowa. Είναι η 3η συνεχόμενη χρονιά που ο Newgarden τερματίζει 2ος στη βαθμολογία, αν και έχει πάρει κι αυτός 2 Πρωταθλήματα Indycar, το 2017 και 2019.

Josef Newgarden

Νικητής στη Laguna Seca ήταν ο περσινός Πρωταθλητής Indycar, Alex Palou, Ισπανός, με Ganassi Honda. Τις φετινές νίκες Indycar μοιράστηκαν οι Penske (9), Ganassi (4), McLaren Chevrolet (2) και Andretti Honda (2).

O Colton Herta απογοήτευσε ξανά, με μέτρια εμφάνιση, που τον έριξε στη 10η θέση της τελικής φετινής βαθμολογίας Indycar, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια του γκρουπ Red Bull να του εξασφαλίσει την υπεράδεια της FIA, ώστε να αγωνιστεί στη Formula 1 με Alpha Tauri.

Colton Herta

Rookie of the Year, νεοσύλλεκτος της χρονιάς, ανακηρύχθηκε ο 21χρονος Δανός Christian Lundgaard, της Ακαδημίας της Alpine, ένας ακόμα ταλαντούχος οδηγός που κατέφυγε στα Indycar, ελλείψει θέσης στη Formula 1.

Christian Lundgaard

Από τους πιο παλιούς “φυγάδες“ της Formula 1 που κατέφυγαν εδώ, ο Romain Grosjean, πρώην οδηγός της Haas, φέτος δε στάθηκε στο ύψος των υποσχέσεων που έδωσε πέρσι, ακολουθώντας φθίνουσα πορεία. Αντιθέτως ο Marcus Ericsson, πρώην οδηγός της Alfa Romeo, νίκησε φέτος τα 500 Μίλια της Ινδιανάπολης και τερμάτισε το Πρωτάθλημα 5ος. 32 ετών ο Σουηδός οδηγός, έχει ως ίνδαλμά του τον Ronnie Peterson, και συχνά χρησιμοποιεί κράνος στα χρώματα και τα σχέδια του αξέχαστου συμπατριώτη του.

Marcus Ericsson Iris Tritsaris

Ο Marcus Ericsson με την Ελληνοαμερικανίδα φίλη του, Iris Tritsaris, κατά την ανάκρουση των εθνικών ύμνων

Εδώ μπορείτε να δείτε τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές του χθεσινού αγώνα στη Laguna Seca.