Διεθνείς αγώνες

Ράλλυ Targa Florio: Ταχύτερος ο Neuville – νικητής ο Basso

O Thierry Neuville ήταν ο ταχύτερος οδηγός του Ράλλυ Targa Florio, χωρίς να προσμετρά στη γενική κατάταξη, όπου νικητής αναδείχθηκε ο Giandomenico Basso.

Το ιταλικό πρωτάθλημα ράλλυ συνεχίστηκε στις 7-8 Μαΐου, με το ασφάλτινο Ράλλυ Targa Florio. Ο 3ος γύρος της φετινής σεζόν, πραγματοποιήθηκε στη Σικελία και αποτελούνταν από 10 ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 92 αγωνιστικών χιλιομέτρων.

Το Ράλλυ Targa Florio περιλάμβανε και μια φορτισμένη επιστροφή. Ο λόγος, ήταν η επιστροφή του Craig Breen στον αγώνα, όπου το 2012 είχε το ατύχημα που κόστισε τη ζωή στο συνοδηγό του, Gareth Roberts.

Rally Targa Florio - Veiby, Neuville

Ο αγώνας των Neuville και Veiby

Για ακόμη μια φορά φέτος, έπειτα από τα Ράλλυ Ciocco και San Remo, η Hyundai είχε εκτεταμένη συμμετοχή σε αγώνα του ιταλικού πρωταθλήματος. Στην ξεχωριστή κατάταξη του Ράλλυ Targa Florio για αυτοκίνητα προδιαγραφών WRC, συμμετείχαν οι Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe και Ole Christian Veiby-Jonas Andersson.

Αμφότεροι μοιράζονταν Hyundai i20 Coupe WRC, με τους Βέλγους να αποτελούν προφανώς εργοστασιακή συμμετοχή. Από την πλευρά του, ο 24χρονος Veiby οδήγησε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, που προετοίμασε η 2C Competition, για δεύτερη φορά, μετά από την πρεμιέρα του στο Ράλλυ Monza.

Targa Florio

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Neuville-Wydaeghe ήταν το ταχύτερο από τα δύο πληρώματα. Οι Βέλγοι ήταν ταχύτεροι των Σκανδιναβών σε 9 από τις 10 ειδικές διαδρομές, ολοκληρώνοντας με διαφορά 42,6 δλ. Τα δύο πληρώματα των Hyundai i20 Coupe WRC, όπως είναι λογικό, ήταν τα ταχύτερα του αγώνα.

“Αποστολή εξετελέσθη στο Ράλλυ Targa Florio και έγινε καλή δουλειά από την ομάδα”, δήλωσε ο Thierry Neuville στα προσωπικά του social media. “Θέλουμε και τους δύο τίτλους του WRC και δουλεύουμε σκληρά για αυτό! Ευχαριστώ τους οργανωτές και τους Σικελούς για το θερμό καλωσόρισμα”.

Rally Targa Florio - Basso

Η μάχη της γενικής

Η γενική κατάταξη του  Ράλλυ Targa Florio, ήταν υπόθεση των αυτοκινήτων προδιαγραφών Rally2. Νικητές αναδείχθηκαν με μικρή διαφορά, οι Giandomenico Basso-Lorenzo Granai (Skoda Fabia Rally2 evo). Το πολύπειρο ιταλικό πλήρωμα, που ήταν ταχύτερο σε 5 ειδικές διαδρομές, έδωσε μάχη μέχρι τέλους με τους Craig Breen-Louis Louka (Hyundai i20 R5), επικρατώντας για 2,4 δλ.

Rally Targa Florio - Breen

Ο Ιρλανδός, που επέστρεψε στη Σικελία για πρώτη φορά μετά από το ατύχημα που του άλλαξε τη ζωή, στερήθηκε των υπηρεσιών του συνοδηγού του Paul Nagle, λόγω περιορισμών μετακινήσεων στην Ιρλανδία εξαιτίας του COVID. Έτσι, επιστράτευσε στο Hyundai i20 R5 τον Louis Louka. Μαζί με τον 27χρονο Βέλγο, ο Breen κέρδισε δύο ειδικές διαδρομές και διεκδίκησε τη νίκη ως την τελευταία ειδική διαδρομή.

Στην τρίτη θέση, τερμάτισαν οι Damiano De Tommaso-Massimo Bizzochi (Citroen C3 Rally2), με τον οδηγό να επικρατεί στην κατάταξη των U25.

Photos: ACI Sport, OC Veiby Social Media