top icon
Διεθνείς αγώνες

WEC 2023 – Επίλογος στις 8 ώρες του Bahrain

Ο τελευταίος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αντοχής (WEC) έληξε με ένα ακόμη πειστικό «1-2» για την Toyota Gazoo Racing, ενώ oριστικοποιήθηκαν και όσοι παγκόσμιοι τίτλοι εκκρεμούσαν.

Το πλήρωμα του Toyota Gazoo Racing GR010 Hypercar με το Νο.8, αποτελούμενο από τους Sebastien Buemi, Brendon Hartley και Ryo Hirakawa, νίκησε τον οκτάωρο αγώνα στο Bahrain, που έκλεισε τη σεζόν, διατήρησε την πρωτοπορία από την αρχή μέχρι το τέλος.

WEC Bahrain

Με αυτόν τον τρόπο, η Toyota κατέκτησε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο στα Hypercar, καθώς η Toyota Gazoo Racing συγκέντρωσε συνολικά 217 βαθμούς. Οι Buemi και Hartley κατέκτησαν τον τίτλο των οδηγών για τέταρτη φορά, ενώ ο Hirakawa επιβεβαίωσε τον δεύτερο τίτλο του σε ισάριθμα χρόνια.

WEC Ferrari

Το πλήρωμα της Toyota Gazoo Νο.7 με τους Mike Conway, Kamui Kobayashi και Jose Maria Lopez ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση, με το βάθρο των νικητών να συμπληρώνεται από την Ferrari 499P με το Νο.50 που οδηγούσαν οι Antonio Fuoco, Nicklas Nielsen και Miguel Molina. Η Ferrari τερμάτισε τη χρονιά στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών (161 βαθμοί).

WEC Porsche

Εν τω μεταξύ, η Porsche Νο.6 της Penske Motorsport των Andre Lotterer, Laurens Vanthoor και Kevin Estre κατέκτησε την πέμπτη θέση. Αυτός ο τερματισμός εξασφάλισε επίσης στην Porsche την τρίτη θέση στους κατασκευαστές (99 βαθμοί).

WEC Cadillac

Η Cadillac κατέλαβε την 11η θέση αφού έχασε χρόνο εκτίοντας ποινή 90 δευτερολέπτων στην πρώτη ώρα μετά από επαφή με την Porsche και η Floyd Vanwall τερμάτισε 12η αφού έχασε 40 λεπτά μετά από τεχνικό πρόβλημα.

Το FIA WEC του 2024 θα ξεκινήσει τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους, για τον πρόλογο έναρξης της σεζόν και τον πρώτο γύρο στη Doha του Qatar.