Formula 1

Formula 1 – GP Μεγάλης Βρετανίας: Ο Carlos Sainz κέρδισε την πρώτη του pole position στο βρεγμένο Silverstone

Ο Carlos Sainz κατέκτησε στο βρεγμένο Silverstone την πρώτη pole position της καριέρας του με τη Ferrari, έχοντας πίσω του, τους Max Verstappen και Charles Leclerc.

Οι κατατακτήριες δοκιμές του Grand Prix Μεγάλης Βρετανίας ήταν, όπως αναμενόταν επεισοδιακές καθώς η βροχή έκανε και πάλι την εμφάνιση της στην πίστα του Silverstone χαρίζοντας θέαμα και ανατροπές. Η μάχη της pole position κράτησε κυριολεκτικά μέχρι το τέλος με τον Carlos Sainz να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση στο βρεγμένο Silverstone και να κατακτά την πρώτη θέση.

O Max Verstappen ο οποίος ήταν και το φαβορί για την κατάκτηση της pole position αρκέστηκε στη δεύτερη θέση έχοντας μόλις 72 χιλιοστά διαφορά από τον Ισπανό πιλότο της Ferrari. Από την τρίτη θέση θα ξεκινήσει τον αυριανό αγώνα ο πιλότος της Ferrari Charles Leclerc.

Formula 1

Τι συνέβη στο Q1

Με το ξεκίνημα της περιόδου των κατατακτήριων δοκιμών στο Grand Prix Μεγάλης Βρετανίας, τα μονοθέσια βγήκαν αμέσως στην πίστα ώστε να πραγματοποιήσουν τις χρονομετρημένες προσπάθειες τους στο βρεγμένο αυτή τη φορά Silverstone. Στα πρώτα λεπτά της διαδικασίας ήταν ο Charles Leclerc αυτός που θα έπαιρνε την αρχική πρωτοπορία.

Με την πίστα να βελτιώνεται είδαμε τους χρόνους να πέφτουν συνεχώς. Αρχικά ήταν ο Max Verstappen που πέρασε στην πρώτη θέση, με τον Charles Leclerc να απαντά άμεσα και να ανακτά την πρωτοπορία. Με επτά λεπτά να απομένουν για την λήξη του Q1, οι αλλαγές στην κορυφή ήταν συνεχόμενες. Αρχικά ο George Russell σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο, με τον Charles Leclerc να απαντά στον επόμενο γύρο. Ωστόσο ο Μονεγάσκος δεν κατάφερε να μείνει εκεί παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα καθώς ο Max Verstappen με έναν πολύ γρήγορο γύρο πέρασε εκ νέου στην πρώτη θέση.

Formula 1

Με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του Q1, είχαμε μια άτυπη κόντρα μεταξύ Verstappen και Leclerc. Αρχικά ο πιλότος της Ferrari Charles Leclerc ανέβηκε στην πρώτη θέση, με τον Max Verstappen να μην έχει πει την τελευταία του λέξη. Ο Ολλανδός λίγο πριν πέσει η καρό σημαία κατάφερε με έναν γρήγορο γύρο να βρεθεί στην πρωτοπορία του Q1. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Charles Leclerc με τον George Russell να τερματίζει στην τρίτη θέση.

Formula 1

Οι πέντε οδηγοί που δεν τα κατάφεραν να συνεχίσουν στο Q2 ήταν οι Alexander Albon (Williams 16η θέση), Kevin Magnussen (Haas 17η θέση), Sebastian Vettel (Aston Martin 18η θέση) Mick Schumacher (Haas 19η θέση) και Lance Stroll (Aston Martin 20η θέση).

Formula 1

Τι συνέβη στο Q2

Το ξεκίνημα του δεύτερου σκέλους των κατατακτήριων δοκιμών ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο, με όλα τα μονοθέσια να βγαίνουν από νωρίς στην πίστα. Η κόντρα των Verstappen-Leclerc συνεχίστηκε και στο Q2. O Ολλανδός πρωταθλητής ήταν ο ταχύτερος στα πρώτα λεπτά της διαδικασίας ωστόσο ο Charles Leclerc κατάφερε να φέρει την F1-75 στην πρώτη θέση.

Με λιγότερο από επτά λεπτά να απομένουν ο Max Verstappen έκανε για ακόμη μία φορά επίδειξη δύναμης με την RB18. Με χρόνο 1:40.655 πέρασε στην πρώτη θέση έχοντας 4 δέκατα διαφορά από τον Charles Leclerc. Με την βροχή να πέφτει με αμείωτο ρυθμό οι προσπάθειες των πιλότων να βελτιώσουν τους χρόνους ήταν μάταιες. Χαρακτηριστικό ήταν το μήνυμα του Valtteri Bottas προς την ομάδα του, λέγοντας πως δεν βλέπει τίποτα λόγω της έντονης βροχής.

Formula 1

Ταχύτερος και στο Q2 ήταν ο Max Verstappen με τους Lewis Hamilton και Charles Leclerc να ακολουθούν.

Formula 1

Στην επόμενη διαδικασία των κατατακτήριων δοκιμών δεν μπόρεσαν να προκριθούν οι Pierre Gasly (AlphaTauri 11η θέση), Valtteri Bottas (Alfa Romeo 12η θέση), Yuki Tsunoda (AlphaTauri 13η Θέση), Daniel Ricciardo (McLaren 14η θέση) και Esteban Ocon (Alpine 15η θέση).

Formula 1

Τι συνέβη στο Q3

Το τελευταίο και αποφασιστικό μέρος των κατατακτήριων δοκιμών στο Silverstone ξεκίνησε με τους 10 οδηγούς να βγαίνουν στην πίστα για να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή θέση στην εκκίνηση του αυριανού αγώνα. Στα πρώτα λεπτά της διαδικασίας όλοι οι οδηγοί προσπάθησαν να σημειώσουν έναν γρήγορο γύρο καθώς η ένταση της βροχής θα δυνάμωνε ακόμη περισσότερο.

Ο Κινέζος πιλότος της Alfa Romeo Zhou Guanyu σημείωσε αρχικά τον ταχύτερο γύρο με τον Fernando Alonso να περνά λίγο αργότερα στην πρώτη θέση. Με πέντε λεπτά να απομένουν ο Charles Leclerc είχε φέρει την F1-75 στην πρώτη θέση των χρόνων με τον Max Verstappen να βρίσκεται παρά τις δύο εξόδους του στη δεύτερη θέση.

Formula 1

Με λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας είδαμε ένα συγκλονιστικό φινάλε. Αρχικά ο Max Verstappen βρέθηκε στην πρώτη θέση έχοντας πίσω του στη δεύτερη θέση τον Lewis Hamilton. Λίγες στιγμές αργότερα αυτό θα άλλαζε καθώς ο Charles Leclerc θα “εκθρόνιζε” τον Ολλανδό πρωταθλητή.

Λίγο πριν πέσει η καρό σημαία η μάχη για την pole position είχε ανάψει για τα καλά. Ο Verstappen είχε περάσει εκ νέου στην πρώτη θέση και όλοι περίμεναν να παραμείνει εκεί. Αυτό όμως τελικά δεν συνέβη, ο Carlos Sainz με έναν εκπληκτικό τελευταίο γύρο κατέκτησε την pole position στο βρεγμένο Silverstone. Ο Ισπανός πιλότος της Ferrari κέρδισε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη pole position της καριέρας του.

Formula 1

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε εν τέλει ο Max Verstappen. O Ολλανδός δεν κατάφερε να βελτιώσει τον χρόνο του στον τελευταίο του γύρο και έτσι θα ξεκινήσει πίσω από τον Ισπανό πιλότο της Ferrari. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε το Q3 ο Charles Leclerc κάνοντας το «1-3» για τη Ferrari.

Formula 1

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Sergio Perez με τον Μεξικανό να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των προτοπόρων. Την πεντάδα συμπλήρωσε ο αγαπημένος πιλότος του Βρετανικού κοινού Lewis Hamilton.

Formula 1

Μια θέση πιο πίσω στην έκτη συναντάμε τον Lando Norris. Ο πιλότος της McLaren κατάφερε οδηγώντας εξαιρετικά να σημειώσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για την ομάδα του. Στην έβδομη θέση ολοκλήρωσε το Q3, ο Fernando Alonso. Ο πιλότος της Alpine ήθελε να εκμεταλλευτεί την εμπειρία του ωστόσο το μονοθέσιο δεν βοήθησε στο να το πετύχει.

Formula 1

Στην όγδοη θέση βρέθηκε ο George Russell, με τον Βρετανό πιλότο της Mercedes να μην μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο με την W13. Στην ένατη θέση τερμάτισε ο Zhou Guanyu, με τον Κινέζο πιλότο της Alfa Romeo να δείχνει πως έχει την απαραίτητη σταθερότητα που χρειάζεται σε τόσο δύσκολες συνθήκες. Την δεκάδα συμπλήρωσε ο Nicholas Latifi, χαρίζοντας χαμόγελα ευτυχίας στην Williams με την επίδοση του αυτή.

Έχοντας παρακολουθήσει τις συγκλονιστικές κατατακτήριες δοκιμές, όλοι περιμένουν τον κυρίως αγώνα στο Grand Prix Μεγάλης Βρετανίας που διεξάγεται αύριο στις 17:00 ώρα Ελλάδας. Με τον καιρό να παίζει σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος, όλα μπορούν να συμβούν._ Γ. Τ.