GP Μαϊάμι – Κατατακτήριες: Ακόμη μια pole-position για τον Max

O Max Verstappen κατέκτησε την pole-position στις κατατακτήριες δοκιμές για τον αγώνα του Μαϊάμι, με τις Ferrari των Leclerc και Sainz να ολοκληρώνουν πίσω από τη Red Bull του Ολλανδού.

Ύστερα από τη νίκη του στο sprint, την ένατη από τα 14 που έχουν γίνει συνολικά και τη δεύτερη στα δύο που έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα για φέτος, ο Max Verstappen κατέκτησε και την pole-position στο Μαϊάμι. Ήταν η 38η συνολικά και η έκτη συνεχόμενη για εκείνον. H Mercedes, που χθες εκτοπίστηκε από την πρώτη δεκάδα της εκκίνησης για τον αγώνα του sprint, είδε σήμερα και τα δύο μονοθέσιά της στο Q3.

GP

Το Q1 επιφύλαξε κάποιες εκπλήξεις στην ομήγυρη, άλλες ευχάριστες και άλλες δυσάρεστες. Στην πρώτη κατηγορία η Alpine, που είδε και τα δύο μονοθέσιά της να προκρίνονται στο Q2. Στη δεύτερη κατηγορία ο Daniel Ricciardo, που μετά την επιτυχία του τερματισμού στην τέταρτη θέση στο sprint, βρέθηκε στο ναδίρ ζώντας έναν αποκλεισμό. Για την Kick Sauber μια από τα ίδια, καθώς είδε και τα δύο μονοθέσιά της να μένουν εκτός για τρίτη φορά στους επτά τελευταίους αγώνες.

GP

Στις εκπλήξεις του Q2 πρέπει να συμπεριληφθεί οπωσδήποτε η αδυναμία της Aston Martin να προκριθεί στην δεκάδα του Q3, βλέποντας και τα δύο μονοθέσιά της να μένουν εκτός. Για τον Fernando Alonso, ήταν η πρώτη φορά φέτος που δεν βρέθηκε εκεί. Εκτός συνέχειας έμειναν επίσης οι δύο Alpine και ο Alexander Albon με την Williams.

GP

Όλη η δράση από το Grand Prix του Μαϊάμι θα μεταδοθεί ζωντανά από τους Τάκη Πουρναράκη και Πάνο Σεϊτανίδη και την ομάδα τους στον συνδρομητικό ANT1+.

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ
Κυριακή 5 Μαΐου
23:00 Αγώνας ΑΝΤ1+

Toν αγώνα μπορείτε επίσης να τον παρακολουθήσετε ζωντανά από τη συνδρομητική τηλεόραση του επίσημου site της Formula 1 – https://f1tv.formula1.com/

GP

Yπενθυμίζουμε τις βαθμολογίες των πρωταθλημάτων οδηγών και κατασκευαστών της Formula 1, μετά το sprint του Μαϊάμι και πριν από τον αγώνα της Κυριακής.