GP Καναδά: Νικητής ο Jenson Button

O Jenson Button νίκησε το χαοτικό λόγω βροχής GP του Καναδά, προσπερνώντας τον Γερμανό παγκόσμιο πρωταθλητή του 2010 Sebastian Vettel στον τελευταίο γύρο.

O Jenson Button νίκησε το χαοτικό λόγω βροχής GP του Καναδά, προσπερνώντας τον Γερμανό παγκόσμιο πρωταθλητή του 2010 Sebastian Vettel στον τελευταίο γύρο, ενώ ο Mark Webber έφερε την άλλη RedBull στην τρίτη θέση.

Ο τελικός νικητής του περιπετειώδους αγώνα, που διακόπηκε για πολλή ώρα λόγω έντονης βροχόπτωσης, δεν δέχθηκε τελικά ποινή από τους κριτές για την εμπλοκή του με τον Lewis Hamilton στις αρχές του αγώνα, που στοίχισε στον δεύτερο την εγκατάλειψη. Οι κριτές αποφάσισαν ότι δεν είχε ευθύνη ούτε για τη “φάση” του 44ου γύρου, κατά την οποία ενεπλάκη με το μονοθέσιο του Fernando Alonso, που είχε ως αποτέλεσμα την εγκατάλειψη της Ferrari του Ισπανού, ο οποίος μετά τον αγώνα δήλωσε ότι “τα πάντα πήγαν λάθος”.

Είναι χαρακτηριστικό να αναφερθεί ότι ο Jenson Button στον 40ο γύρο ήταν τελευταίος. Ωστόσο, 30 γύρους αργότερα κι έχοντας πραγματοποιήσει συνολικά έξι pit-stop, κέρδισε τον αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον τερματισμό του Michael Schumacher στην τέταρτη θέση, επίδοση που είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη φετινή για τον Γερμανό πολυπρωταθλητή.