RallycrossRX: Ακόμα μία νίκη για Solberg!

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά και 3η φέτος, ο Petter Solberg κατάφερε να κερδίσει σε αγώνα του Πρωταθλήματος Rallycross, διευρύνοντας και τη διαφορά του στη σχετική βαθμολογία.

Ο όγδοος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Rallycross πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Loheac στη Γαλλία και μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο ασταμάτητος Petter Solberg με το Citroen DS3 της δικής του ομάδας. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του WRC το 2003, μπορεί να μην ήταν ο ταχύτερος συνδυασμός στις αναμετρήσεις που οδηγούν στον τελικό, αλλά εκεί τέθηκε επικεφαλής από τη στιγμή που άναψε το πράσινο φως μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Αυτή, ήταν και δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και η 3η συνολικά φέτος. Αυτός που αρχικά έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση και φαβορί για τη νίκη, ήταν ο Timmy Hansen με το Peugeot 208, ο οποίος και ήταν ο ταχύτερος στις αναμετρήσεις πριν τον τελικό. Όμως, μία μέτρια εκκίνηση στον ημιτελικό είχε σαν αποτέλεσμα να ξεκινήσει τον τελικό από τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης, και εν τέλει να τερματίσει τρίτος πίσω από τον Solberg, και τον Reinis Nitiss. Ο Λετονός οδηγός, είχε σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, όπως και ο Νορβηγός νικητής του αγώνα, ξεκινώντας τέταρτος στον τελικό. Με το πράσινο φως, πέρασε τον Pontus Tidemand που ξεκίνησε δεύτερος, και παρέμεινε δεύτερος παρά την επίθεση που εξαπέλυσε ο Hansen.

Στον γαλλικό γύρο, είδαμε και τον γνωστό μας Ken Block, με το Ford Fiesta, ο οποίος και τερμάτισε τέταρτος διεκδικώντας μία θέση στο πόντιουμ για δεύτερη φορά φέτος. Ο Pontus Tidemand, ο οποίος και είχε ελπίδες για ένα καλό αποτέλεσμα εκκινώντας δεύτερος, είδε τις ελπίδες του εξανεμίζονται στον τελικό λόγω ενός κλαταρισμένου ελαστικού. Ο κάτοχος του τίτλου, ως Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Rallycross, Timur Timerzyanov, είχε έξοδο στον πρώτο γύρο με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει από σπασμένο σύστημα διεύθυνσης. Οι εργοστασιακοί οδηγοί της VW και της ομάδας Marklund, Toomas Heikkinen και Anton Marklund, τερμάτισαν 4ος και 5ος αντίστοιχα στον πρώτο ημιτελικό, με αποτέλεσμα να χάσουν έδαφος στο κυνήγι του τίτλου των Ομάδων από την Olsberg MSE. Επόμενος γύρος του θεσμού είναι στις 20-21 Σεπτεμβρίου στην Γερμανία._Π.Τ.