WRC

Sebastien Ogier: Πώς εξελίχθηκε η πρεμιέρα στο WEC

Ο Sebastien Ogier αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής (WEC), τερματίζοντας στην 15η θέση Γενικής και την 12η στην κατηγορία LMP2, με το μονοθέσιο της Richard Mille Racing.

Το ντεμπούτο του Sebastien Ogier στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής (WEC), δίπλα στους Lilou Wadoux και Charles Milesi, ως μέλος της “Richard Mille Racing Team” η οποία αγωνίζεται στην κατηγορία LMP2 , έγινε με τα 1000 μίλια του Sebring, στις Η.Π.Α.

Ο 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ράλλυ δεν οδήγησε πολύ στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν για το WEC, αφού στα δύο μέρη που είχε αναλάβει να βρεθεί στα πηδάλια του μονοθέσιου της γαλλικής ομάδας, υπήρξαν διακοπές.

Η ολοκλήρωση του αγώνα, ο οποίος διακόπηκε προσωρινά 3 φορές με κόκκινη σημαία, έγινε απότομα λόγω των καιρικών συνθηκών. Ο λόγος ήταν πως η νομοθεσία της Florida, όπου βρίσκεται η πίστα, προβλέπει παύση κάθε δραστηριότητας σε εξωτερικό χώρο, αν υπάρξουν κεραυνοί σε απόσταση 10 μιλίων.

Εντέλει η ομάδα του Ogier, με το μονοθέσιο της Oreca που φέρει το Νο.1 στις πόρτες, τερμάτισε στη 15η θέση Γενικής και τη 12η στην LMP2, μεταξύ 35 συμμετεχόντων συνολικά και 16 στην κατηγορία.

Sebastien Ogier Sebring 2022 01

Η εξέλιξη του αγώνα και οι δηλώσεις του Ogier

Όπως προαναφέραμε, ο πρώτος γύρος της φετινής σεζόν στο WEC είχε 3 διακοπές, γεγονός που δε βοήθησε τον Sebastien Ogier να πραγματοποιήσει τον αριθμό των αγωνιστικών χιλιομέτρων που ήθελε.

Στο πρώτο stint του Ogier, ο Jose Maria Lopez είχε έξοδο με το Hypercar της Toyota, προκαλώντας την πρώτη κόκκινη σημαία.  Ως εκείνο το σημείο, ο πολυπρωταθλητής του WRC δεν είχε βρει ρυθμό, αναφέροντας δυσκολίες με τα φρένα και την ισορροπία του μονοθέσιου.

Εν συνεχεία, ο Γάλλος επέστρεψε για την τελευταία ώρα, όμως ο πρόωρος τερματισμός, δεν τον άφησε να οδηγήσει αρκετά, κατά την πρώτη του προσπάθεια σε αυτή τη μορφή αγώνων.

Sebastien Ogier Sebring 2022 05

“Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κρατήσουμε από την πρώτη εμπειρία στο FIA WEC”, δήλωσε ο Sebastien Ogier. “Πήρα μια πρώτη ιδέα για αυτό και εξασκήθηκα σε πολλές διαδικασίες.

“Στον αγώνα, το δεύτερο stint ήταν πιο καθαρά και σταθερό από το πρώτο, που ήταν δύσκολο. Όπως περίμενα, η ταχύτητα εξακολουθεί να λάβει και δυστυχώς δε με βοήθησε το γεγονός ότι οδήγησα τόσο λίγο στις ελεύθερες δοκιμές.

“Δυσκολευτήκαμε επίσης με το στήσιμο, ιδιαίτερα στη ζέστη. Όμως ήταν ένα πρώτο βήμα. Είμαι βέβαιος πως είναι δυνατό να πάμε καλύτερα και θα το προσπαθήσουμε στο Spa”.

Alpine Sebring

Στον πρώτο φετινό αγώνα του WEC, νικήτρια αναδείχθηκε η Alpine με Hypercar που μοιράζονταν οι Matthieu Vaxivière, Nicolas Lappière και André Negrão.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Toyota με τους Sebastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa, ενώ στο βάθρο ανέβηκε ακόμη η Glickenhaus με τους Oliver Pla, Romain Dumas και Ryan Briscoe, σε κάθε περίπτωση με Hypercars.

Το WEC θα συνεχιστεί στις 7 Μαΐου, με τις 6 Ώρες του Spa Francorchamps.

Όσον αφορά στο πρόγραμμα του Ogier στο WRC, ο επόμενος αγώνας του Γάλλου με την Toyota δεν έχει επιβεβαιωθεί, με τα χωμάτινα Ράλλυ Πορτογαλίας και Σαφάρι να φαντάζουν ως οι πιθανότεροι επόμενοι προορισμοί του.

Photos: Sebastien Ogier, Richard Mille Racing, FIA WEC