WRC – Ράλλυ Ισπανίας- 3η Ημέρα: Νίκη Ogier, πρωτάθλημα για Toyota

O Sebastien Ogier αναδείχθηκε νικητής του Ράλλυ Ισπανίας για τέταρτη φορά στην καριέρα του και η Toyota κατέκτησε το πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας το double.

Ο οκτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά την απόσυρσή του από πλήρεις χρονιές στο WRC, την τέταρτή του στην Ισπανία και την 55η του στον θεσμό, διατηρώντας την δεύτερη θέση στην σχετική λίστα, πίσω από τον Sebastien Loeb (80) και μπροστά από τον Marcus Grönholm (30). O Γάλλος κέρδισε και την Power Stage, φτάνοντας τις επτά στον αγώνα.

Ο Kalle Rovanpera ολοκλήρωσε έναν ήσυχο αγώνα στην τρίτη θέση. Ο Φινλανδός ήταν ένας από τους οδηγούς που μάζεψαν ένα κλατάρισμα μπροστά αριστερά, λόγω ενός καπακιού για όμβρια ύδατα που είχε φύγει από την θέση του στην 17η ειδική. Έτσι, έχασε χρόνο και απομακρύνθηκε από τον Neuville, ο οποίος μετά την 18η διαδρομή δήλωσε ότι οι διαφορές για τις θέσεις του βάθρου είχαν πλέονκριθεί. Ο Βέλγος κατάφερε να δει τον τερματισμό στην δεύτερη θέση, ανακάμπτωντας αξιοσημείωτα σε διαφορετικά σημεία του αγώνα για να ανεβεί για τέταρτη φορά φέτος στο βάθρο.

Το 1-3 των Ιαπώνων μεταφράστηκε στο πρωτάθλημα κατασκευαστών και με αυτό το αποτέλεσμα η Toyota ολοκλήρωσε μια απόλυτα πετυχημένη σεζόν, ολοκληρώνοντας το double και κατακτώντας τον έκτο τίτλο στην ιστορία της ομάδας.

Ο Ott Tanak ολοκλήρωσε έναν μοναχικό αγώνα τέταρτος, έχοντας βγει εκτός διεκδίκησης ουσιαστικά από την Παρασκευή, λόγω των προβλημάτων με το υβριδικό σύστημα, αλλά και την παρ’ ολίγον έξοδό του το Σάββατο, με το μπροστινό αριστερό φρένο να έχει τυλιχθεί στις φλόγες. Πίσω του διατηρήθηκε και ο Dani Sordo, τερματίζοντας στον αγώνα της πατρίδας του στην πέμπτη θέση και μένει να φανεί αν αυτή θα είναι η τελευταία σεζόν του πολύπειρου Ισπανού στο WRC.

Ο Elfyn Evans τερμάτισε έκτος, πέφτοντας θύμα του καπακιού και μαζεύοντας το δεύτερο κλατάρισμά του στον αγώνα, χωρίς όμως να χάσει θέσεις. Ο Ουαλός δεν είχε ποτέ ρυθμό στην άσφαλτο της Ιβηρικής Χερσονήσου για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο Takamoto Katsuta ανέβηκε την ράμπα τερματισμού στην έβδομη θέση, κερδίζοντας έναντι του Craig Breen. Ο Breen ήταν ο τρίτος οδηγός που έχασε χρόνο λόγω κλαταρίσματος από το καπάκι, με τον Ιρλανδό να πέφτει ένατος.

Όσον αφορά την M-Sport, οι Adrien Fourmaux και Pierre-Louis Loubet πλαισίωσαν τον Breen, στην όγδοη και δέκατη θέση αντίστοιχα, κερδίζοντας εμπειρία για την συνέχεια. Ο Jourdan Σερδερίδης έφτασε και πάλι στον τερματισμό, δηλώνοντας ευχαριστημένος από την βελτίωσή του σε αυτόν τον αγώνα, ενώ τον αγώνα ολοκλήρωσε και ο Gus Greensmith, 51 λεπτά πίσω από την κορυφή, έχοντας επανεκκινήσει σήμερα το πρωί.

Το WRC ρίχνει αυλαία για το 2022 με το Ράλλυ Ιαπωνίας, το οποίο διεξάγεται στις 10 με 13 Νοεμβρίου.