17η Δεξιοτεχνία Αυτοκινήτων Πτολεμαΐδας

Χρόνο ημέρας ο Δημήτρης Καρατσομπαλίδης

Αν και μόνο 27 οι συμμετέχοντες αθλητές στην 17η Δεξιοτεχνία Αυτοκινήτων Πτολεμαΐδας ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα, να διεκδικήσουν και να κατακτήσουν βαθμούς και θέσεις στο βάθρο. Έτσι δεν ήταν λίγοι οι αγωνιζόμενοι που στην προσπάθεια για το καλύτερο «τιμωρήθηκαν» με κακές εκτελέσεις και βαθμούς ποινής. Ταχύτερος όλων ο Δημήτρης Καρατσομπαλίδης, ο οποίος κατάφερε με περισσή δεξιοτεχνία να τερματίσει το Peugeot 106 στο δεύτερο σκέλος σε χρόνο 1.08.82, που του έδωσε φυσικά την πρώτη θέση στο βάθρο της κατηγορίας του, αφήνοντας μακράν πίσω του τον Γιάννη Καραμανώλη με Toyota Starlet και χρόνο 1.14.52.

Στην κατηγορία Β ο μόνος που θα μπορούσε να πλησιάσει τον χρόνο ημέρας ήταν ο Κώστας Οικονομίδης ο οποίος τερμάτισε πρώτος με χρόνο 1.14.18. Στην προσπάθεια να πλησιάσει τον χρόνο ημέρας έκανε 1.13.12 στο τρίτο σκέλος αλλά χρεώθηκε με 10 δευτερόλεπτα ποινή γιατί ακούμπησε μια κορίνα στην γραμμή εκκίνησης. Δεύτερος με ένα υποδειγματικό πρώτο σκέλος και χρόνο 1.16.54 ο Θόδωρος Καβατσικλής με το «κουκλίστικο» και εύηχο Opel Kadett. Τρίτος ανέβηκε στο βάθρο ο Χρήστος Καραμούζας επίσης με Opel Kadett και χρόνο 1.29.97

Η κατηγορία Γ όπως πάντα πολυπληθής μοίρασε απλόχερα θέαμα, εντυπωσιάζοντας και ξεσηκώνοντας τους εκατοντάδες θεατές περιμετρικά του χώρου της Λαϊκής αγοράς όπου και διεξήχθη ο αγώνας. Την τριάδα του βάθρου κόσμησαν οι Ζεμπέκης Πασχάλης με 1.17.76 και Καρυπίδης Θεόκλητος με χρόνο 1.19.37 αμφότεροι με Opel Ascona και ο Νίκος Φωτιάδης με Opel Manta και χρόνο 1.19.90. Μοναδική γυναίκα και σε αυτόν τον αγώνα η Αντωνία Αμπατζίδου η οποία τερμάτισε το ασημί BMW Z3 με χρόνο 1.35.74 και πήρε το κύπελλο γυναικείας συμμετοχής. Τιμητικά δόθηκε κύπελλο στον αντιπρόεδρο της ΑΛΠ Τάσο Χατζηχρήστο για τις επιδόσεις του στον διεθνή αγώνα 4ο Rally Greece Off Road, όπου συμμετείχε με Lada Niva.

Ο 4ος γύρος του Επάθλου Δεξιοτεχνιών Βορείου Ελλάδος είναι παρελθόν με την Αυτοκινητιστική Λέσχη Πτολεμαΐδας να έχει διοργανώσει για ακόμα μια φορά έναν αγώνα στο κέντρο της πόλης, με θεατές τους περισσότερους πολίτες αυτής και συνοδοιπόρους την τοπική αυτοδιοίκηση, το εμπορικό επιμελητήριο και πολλές τοπικές επιχείρησης.

Επόμενος αγώνας η 14η Δεξιοτεχνία Αυτοκινήτων Δράμας την οποία καλείται να διοργανώσει την Κυριακή 10 Ιουλίου ο Όμιλος φίλων Αυτοκίνησης Δράμας.

Στην 17η Δεξιοτεχνία Πτολεμαΐδας μας συντρόφευσε το εξωστρεφές και εκκεντρικό Crossover της Citroen με τον ιδιαίτερα οικονομικό πετρελαιοκινητήρα των 1600 κ. εκ. και το βαφτιστικό όνομα Cactus. Ένα αυτοκίνητο που έλκει τα βλέμματα, προκαλεί ερωτήσεις και δίνει απάντηση σε όσους αναζητούν το ξεχωριστό. Ταξιδεύει τους επιβάτες με μια αίσθηση πολυτελείας και άνεσης στον όποιο προορισμό. Αυτά που δεν του αρέσουν είναι οι υπερβολές στον δρόμο, αλλά από την άλλη και δεν είναι και στον χαρακτήρα του._Γιώργος Παπαδόπουλος