Διεθνείς αγώνες

Fia Karting Academy Trophy: Nικητής στη Δανία ο Βασίλης Αποστολίδης!

Ο Βασίλης Αποστολίδης είναι ο νικητής του αγώνα στην πρωτοεμφανιζόμενη στο πρόγραμμα πίστα του Rodby της Δανίας, στον 2ο γύρο του Cik Fia Karting Academy Trophy.

Η νέα πίστα της Δανίας, το Rοdby Karting Ring, παρείχε ένα υψηλής ποιότητας σκηνικό για την πρώτη της εμφάνιση στο ημερολόγιο της FIA Karting. Η ελικοειδής και ευρεία πίστα παρείχε αρκετό θέαμα για τον τρίτο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Karting της FIA OK & Junior και τον δεύτερο γύρο του FIA Karting Academy Trophy. Ο Rene Lammers (Ολλανδία) στο OK, ο Oleksandr Bondarev (Ουκρανία) στο OK-Junior και ο Βασίλειος Αποστολίδης (Ελλάδα) στο Academy κέρδισαν τους τελικούς.

Apostolidis Vasileios

Ο Αποστολίδης κερδίζει, ο Walton προηγείται στο πρωτάθλημα
Τα πανομοιότυπα kart Exprit/Vortex που προμήθευσε ο όμιλος OTK και τα ελαστικά Vega παρήγαγαν ένα θέαμα σπάνιας έντασης στα χέρια των νεαρών ταλέντων του FIA Karting Academy Trophy. Ο Έλληνας οδηγός Βασίλης Αποστολίδης ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός στο Rοdby. Ήταν 9ος στις κατατακτήριες δοκιμές, κέρδισε έναν αγώνα και πήρε δύο δεύτερες θέσεις.

Στον τελικό, ξεκίνησε από την πρώτη θέση αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε και βρέθηκε 7ος, ενώ αρκετοί οδηγοί πήραν την πρωτιά με τη σειρά τους: Marius Barry-Berg, Hugo Marti, Rocco Coronel, Max Walton και Markas Silkunas.

Ο Βασίλης Αποστολίδης δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και κατάφερε να πάρει για τα καλά την πρωτοπορία στον 17ο από τους 21 γύρους. Κέρδισε με διαφορά 0,36 δλ. μπροστά από τον Walton, ενώ ο Santino Panetta κατέλαβε την 3η θέση με διαφορά μεγαλύτερη των έξι δευτερολέπτων μετά από επανειλημμένες προσπάθειες. Οι Ryutaro Sakai και Sebastian Garzon συμπλήρωσαν την πρώτη πεντάδα. Για τον Έλληνα οδηγό, ήταν η πρώτη του διεθνής επιτυχία.

Ο Walton κατέλαβε επίσης την πρώτη θέση στη Διεθνή Κατάταξη Καρτ της FIA (IKR) στην κατηγορία Academy Trophy, ενώ ο Αποστολίδης ανέβηκε 15 θέσεις στην 6η.