Διεθνείς αγώνες

Με άρωμα WRC διεξήχθη το Qatar Internation Rally

Ο Nasser Al-Attiyah ήταν για 17η φορά ο νικητής του Qatar Internation Rally με τον Mads Ostberg να τερματίζει στην δεύτερη θέση μπροστά από τον Andreas Mikkelsen.

Η 48η διεξαγωγή του Qatar Internation Rally είχε άρωμα από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, αφού πέρα από τον Nasser Al-Attiyah συμμετείχαν οι: Νορβηγοί Andreas Mikkelsen και Mads Ostberg, και ο περσινός πρωταθλητής του WRC2 Emil Lindholm.

To Qatar Internation Rally ξεκίνησε την Πέμπτη με την υπερειδική του αγώνα, με τα πληρώματα την Παρασκευή και το Σάββατο να δίνουν μάχες στις ιδιαίτερες χωμάτινες ειδικές διαδρομές. Ο αγώνας στο σύνολό του περιελάμβανε 13 ειδικές διαδρομές και 209.69 αγωνιστικά χιλιόμετρα.

Ο τοπικός ήρωας, Nasser Al-Attiyah έχοντας στο δεξί bucket του Volkswagen Polo GTI R5 τον Mathieu Baumel κατάφερε να ανέβει για 17η φορά στο κορυφαίο σκαλί του βάθρο στον συγκεκριμένο αγώνα. Ο Al-Attiyah είδε τους δύο Νορβηγούς να είναι ταχύτεροι από αυτόν στην υπερειδική διαδρομή την Πέμπτη το βράδυ αλλά την Παρασκευή και το Σάββατο έδωσε μία σπουδαία μάχη με τον Mads Ostberg από την οποία κατάφερε να βγει νικητής. Αναλυτικότερα: Οι δύο οδηγοί άλλαζαν συνεχώς θέσεις την Παρασκευή, με τον Al-Attiyah να κάνει το 3 στα 3 στο απογευματινό loop και να ανοίγει την διαφορά στα 8.1 δευτερόλεπτα. Το Σάββατο ο Ostberg προσπάθησε να κάνει την επίθεση του και μείωσε την διαφορά του από τον Καταριανό αλλά στην συνέχεια υπέκηψε στην ανωτερότητα του Al-Attiyah σε αυτές τις ειδικές διαδρομές, κάνοντας ένα μικρό λάθος στην τελευταία ειδική διαδρομή.

Mads-Ostberg-Qatar-International-Rally-2023 Skoda Fabia Rally2 Evo

«Είμαι αρκετά χαρούμενος που κέρδισα. Ήταν ένα απίστευτο Σαββατοκύριακο. Το να κερδίζεις 17 φορές δεν είναι εύκολο. Είμαι αρκετά περήφανος γι’ αυτό. Είχαμε μία μεγάλη μάχη με τον Mads. Δεν είχα τίποτα να χάσω στην τελευταία ειδική διαδρομή και έτσι πήγαμε τέρμα γκάζι παντού,» δήλωσε ο Nasser Al-Attiyah μετά τον τερματισμό.

Από την μεριά του ο Mads Ostberg δήλωσε: «Ήταν μία ωραία μάχη. Απολαύσαμε αρκετά το ράλλυ. Έχω ξεκινήσει να αναρωτιέμαι αν ο Nasser τα είχε όλα υπό έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια και έκανα αυτό που έπρεπε όταν έπρεπε. Νομίζω ότι καταφέραμε να πιέσουμε τον Nasser και αυτό ήταν το μόνο που καταφέραμε να κάνουμε. Ξέρει τα πατήματα του στην έρημο. Μας λείπει ακόμα εμπειρία.» Αυτή ήταν η δεύτερη συμμετοχή του Ostberg στο Qatar Internation Rally.

Στην τρίτη θέση και νωρίς εκτός της μάχης για την κορυφή, τερμάτισε ο Andreas Mikkelsen. Ο Νορβηγός συμμετείχε για πρώτη φορά στο Qatar Internation Rally. Ο Mikklesen ήταν ο ταχύτερος στην υπερειδική αλλά ένα κλατάρισμα την Παρασκευή τον έθεσε εκτός της μάχης για την νίκη. Τόσο ο Ostberg όσο και ο Mikkelsen συμμετείχαν με Skoda Fabia Rally2 Evo.

Andreas-Mikkelsen-Qatar-International-Rally-2023 Skoda Fabia Rally2 Evo

Για τον αγώνα του ο Mikkelsen, δήλωσε: «Νομίζω η τρίτη θέση είναι το μέγιστο που θα μπορούσαμε να ζητήσουμε, αφού δεν έχουμε ξανά έρθει εδώ. Είμαι χαρούμενος με την απόδοση μας. Περιμέναμε όλοι να ακολουθήσουν πιο πολύ τον δρόμο από όσα ακούσαμε στις οδηγίες της FIA, αλλά υπήρχε αρκετό κόψιμο στις στροφές. Έπρεπε να προσαρμόσω την οδήγησή μου αλλά είχαμε κάνει τις αναγνωρίσεις και οι σημειώσεις ακολουθούσαν τον δρόμο.

«Σημειώσαμε τον ταχύτερο χρόνο σε δύο ειδικές διαδρομές και τον έναν σε ειδική που μπορούσες να κόψεις και έπρεπε να ακολουθήσεις τον δρόμο – εκεί νιώσαμε άνετα,» δήλωσε ο Mikkelsen.

Στην τέταρτη θέση ακολούθησε ο περσινός πρωταθλητής του WRC2 Emil Lindholm επίσης με Skoda Fabia Rally2 Evo.

To Qatar Internation Rally αποτελούσε τον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος Μέσης Ανατολής, το οποίο ο Nasser Al-Attiyah έχει κερδίσει 18 φορες μέχρι στιγμής στην καριέρα του. Στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος ο Al-Attiyah είχε καταφέρει να τερματίσει στην τρίτη θέση μετά από μία έξοδο και μία ποινή που είχε λάβει.