Διεθνείς αγώνες

Νικητής στο Rally Azores ο Sebastien Loeb

Ο Sebastien Loeb οδήγησε το Skoda Fabia RS Rally2 στην νίκη στο Rally Azores, με τον Andreas Mikkelsen να ακολουθεί στην δεύτερη θέση μπροστά από τον Nil Solans.

O Sebastien Loeb βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω από το τιμόνι του νέου αγωνιστικού της Skoda, το Fabia RS Rally2, στο Rally Azores έχοντας να αντιμετωπίσει ένας από τους βασικούς οδηγούς εξέλιξης του αυτοκινήτου, τον Andreas Mikkelsen και παρά την μία ημέρα δοκιμών κατάφερε να το προσαρμόσει στα μέτρα του και να κατακτήσει την νίκη.

Ο 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής έδειξε τις διαθέσεις του από την αρχή. Στην κατατακτήρια ειδική (στα πρότυπα του ERC) ήταν μόλις 21 χιλιοστά πιο αργός από τον Andreas Mikkelsen. Την πρώτη ημέρα του αγώνα ο Loeb έδειξε τις διαθέσεις του και κέρδισε τις 4 από τις 5 ειδικές διαδρομές της ημέρας, χτίζοντας διαφορά 15 δευτερολέπτων από τον Νορβηγό.

andreas mikkelsen rally azores 2023 skoda fabia rs rally2

Την δεύτερη και τελευταία ημέρα του αγώνα ο Mikkelsen προσπάθησε να πιέσει και να αντεπιτεθεί στον Γάλλο αλλά δεν τα κατάφερε, αφού οι χρόνοι του Loeb ήταν αρκετά κοντά σε αυτούς του Mikkelsen. Μάλιστα, ο Νορβηγός  στην προτελευταία ειδική χτύπησε την πίσω δεξιά ανάρτηση του Fabia προκαλώντας μία μικρή ζημιά.

Έτσι τελικός νικητής τόσο της PowerStage, όσο και του Rally Azores ήταν ο Sebastien Loeb που είχε στο δεξί bucket την Laurene Godey, με τους Andreas Mikkelsen και Torstein Eriksen να τερματίζουν στην δεύτερη θέση, και τους Nil Solans και Marc Marti στην τρίτη, σε ένα βάθρο, σε ένα βάθρο με άρωμα WRC.

Ο πρωταθλητής του Junior WRC του 2017 πίεσε αρκετά την τελευταία ημέρα του αγώνα και κατάφερε να αναρριχηθεί από την 6η θέση στην 3η και να ανέβει τελικά στο βάθρο των νικητών.

Nil Solans rally azores 2023 skoda fabia rally2 evo

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Ole Christian Veiby στην πρώτη του εμφάνιση με το νέο Skoda Fabia RS Rally2. Ενώ ο Erik Cais, μετά από κλατάρισμα στην τελευταία ειδική τερμάτισε στην 6η θέση.

Για τον αγώνα του ο Loeb δήλωσε: «Η ζυγαριά στο τέλος του Rally Azores γέρνει θετικά. Ήρθαμε εδώ για να διασκεδάσουμε και το πετύχαμε αυτό στο μέγιστο σε αυτό το πολύ όμορφο νησί που όλοι λατρεύουν το ράλλυ. Επιπλέον είχαμε μία μεγάλη μάχη με τον Andreas Mikkelsen που μας έκανε να πιέζουμε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

«Σε αυτή την πρώτη μου συμμετοχή με αυτοκίνητο Rally2, κατάλαβα ότι έχουν εξελιχθεί αρκετά, με τα σασί να είναι παρόμοια αυτών των Rally1, και αυτό είναι ένα καλό σχολείο για όσους θα πάνε μετά στα πιο δυνατά αυτοκίνητα.»

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα εδώ.