Διεθνείς αγώνες

Rally Dakar 2024 – Η απάντηση των Toyota

Ο Βραζιλιάνος Lucas Moraes με το Hilux της Toyota Gazoo Racing ήταν ο νικητής της τρίτης ημέρας, με τον Σαουδάραβα Jazeed Al Rajhi να οδηγεί αθόρυβα το Hilux της Overdrive Racing στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, με την καυτή ανάσα των ηλεκτρικών Audi ακριβώς πίσω του.

Την τρίτη ημέρα του 46ου Rally Dakar τα Toyota βρήκαν ρυθμό και έδωσαν μια απάντηση στην ταχύτητα των ηλεκτρικών Audi, κερδίζοντας την ειδική διαδρομή της ημέρας και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, με τη διαφορά όμως από τα γερμανικά αγωνιστικά μηδενικών ρύπων να είναι ελάχιστη. Πιο συγκεκριμένα, ο Βραζιλιάνος Lucas Moraes με το Hilux της Toyota Gazoo Racing ήταν ο νικητής της διαδρομής Al Duwadimi – Al Salamiya, με τον Σαουδάραβα Jazeed Al Rajhi να οδηγεί το Hilux της Overdrive Racing στην πρώτη θέση της προσωρινής γενικής κατάταξης. Tα ιερά τέρατα του Rally Dakar και του WRC, δηλαδή ο Stephane Peterhansel και o Sebastien Loeb, βελτίωσαν τη θέση τους στην κατάταξη (έκτος ο ένας και ένατος ο άλλος) και από αύριο θα εξαπολύσουν προφανώς τη δική τους επίθεση για την κατάληψη της κορυφής. Το άλλο ιερό τέρας, ο Carlos Sainz, καραδοκεί στη δεύτερη θέση, με διαφορά 29 δευτερολέπτων…

DKR24 Moraes

8 Ιανουαρίου 2024
Stage 3: Al Duwadimi – Al Salamiya
Διαδρομή: 733 χιλιόμετρα
Ειδική διαδρομή: 438 χιλιόμετρα

Stephane Peterhansel

H διαδρομή από το Al Duwadimi στο Al Salamiya κάλυπτε 438 χιλιόμετρα ειδικών διαδρομών, στο οποίο η πρωτιά άλλαζε μεταξύ πολλών διαγωνιζομένων, ενώ αναπτύχθηκε μια τετραπλή μάχη για τη νίκη μεταξύ του Moraes της Toyota, του Mattias Ekstrom της Audi, του Al-Rajhi της Overdrive και του υπερασπιστή του τίτλου Nasser Al-Attiyah για την Prodrive. Λίγο περισσότερο από 100 χιλιόμετρα πριν από το τέλος, και με κυρίως χωμάτινες διαδρομές να απομένουν το πλεονέκτημα ήταν με τον Moraes, αλλά ο Al-Attiyah πήρε την πρώτη θέση στο σημείο ελέγχου των 352 χιλιομέτρων με διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων.

DKR24 AL ATTIYIA

Ο Καταριανός φάνηκε να έχει κλειδώσει την πρώτη του νίκη για φέτος, όταν η διαφορά του από τον Moraes αυξήθηκε στα 22 δευτερόλεπτα στο προτελευταίο σημείο αναφοράς, αλλά ο Βραζιλιάνος έκανε μια εντυπωσιακά γρήγορη προσπάθεια στο τέλος της διαδρομής και πήρε την πρώτη του νίκη σε ημερήσια δοκιμασία του Rally Dakar με διαφορά 9 δευτερολέπτων από τον Ekstrom. Ο Al-Attiyah κατέληξε να υποχωρεί στην τέταρτη θέση του stage 3, 1m33s πίσω από τον Moraes, καθώς ο Al-Rajhi πήρε την τρίτη θέση και μαζί την πρωτιά στη γενική κατάταξη.

DKR24 LUCAS MORAES

«Δεν ήταν μια τέλεια διαδρομή για μένα, έχασα περίπου πέντε λεπτά περίπου και ύστερα πήγαινα γρήγορα, αλλά μετά βρέθηκα πίσω από τον Mattias Ekstrom και παραλίγο να τουμπάρω. Είχαμε ένα κλατάρισμα και έπρεπε να σταματήσουμε για να επαναφέρουμε τον ανιχνευτή πρόσκρουσης και μερικά άλλα πράγματα» δήλωσε μετά το τέλος της τρίτης ημέρας ο Carlos Sainz.

DKR24

OI 10 ΠΡΩΤΟΙ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 3ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

DKR24 SS3 TOP10

Aπομένουν 11 αγωνιστικές ημέρες και έχουμε να δούμε πολλά ακόμη, όλα τα μέτωπα είναι ανοιχτά….

P Quintanila winner DKR24 bikes SS3

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ
Ο Pablo Quintanilla ήταν ο νικητής της τρίτης ημέρας στον αγώνα των μοτοσικλετών, ενώ την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη κρατά ο Ross Branch, με διαφορά 4 λεπτών από τον Cornejo.

DKR24 ROUTE

Ο φετινός αγώνας συγκεντρώνει 425 συμμετοχές, σε οκτώ συνολικά κατηγορίες οχημάτων: 73 αυτοκίνητα, 136 μοτοσικλέτες, 47 φορτηγά, 10 τετράτροχες μοτοσυκλέτες, 43 SxS-T3, 36 UTV-T4, 66 ιστορικά αυτοκίνητα και 15 ιστορικά φορτηγά (ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥ 46ου RALLY DAKAR). Tην κατάταξη, για όλες τις κατηγορίες του διάσημου rally-raid, θα τη βρείτε στο https://www.dakar.com/en/rankings