top icon
Διεθνείς αγώνες

Rally Dakar 2024 – Νικητής της πρώτης ημέρας ο Guillaume de Mevius

Η πρώτη ημέρα του Rally Dakar ανήκει στον 30χρονο Βέλγο Guillaume de Mevius, που με το Toyota Hilux της Overdrive Racing έβαλε δύσκολα στα φαβορί του αγώνα. Όμως, είναι πολύ νωρίς ακόμη και οι «κυνηγοί» ξέρουν να περιμένουν.

Η 46η έκδοση του πιο διάσημου αγώνα rally-raid στον κόσμο ξεκίνησε χθες, με μια σύντομη χρονομέτρηση 27 χιλιομέτρων στην Al Ula στο δυτικό τμήμα της Σαουδικής Αραβίας, με ολόκληρη τη δοκιμασία να διεξάγεται σε αμμώδες έδαφος. Ο «πρόλογος», ένα κοινό χαρακτηριστικό του Dakar όλα αυτά τα χρόνια, λειτούργησε και πάλι ως ένα είδος προκριματικής διαδικασίας (shakedown), με τους 10 πρώτους ταχύτερους σε επίδοση να μπορούν να επιλέξουν τις θέσεις εκκίνησης της προτίμησής τους για το εναρκτήριο σκέλος του αγώνα.

DKR24 DE MEVIUS SS1

Νικητής της διαδρομής της πρώτης ημέρας, που επιφύλαξε αρκετές όχι και τόσο ευχάριστες εκπλήξεις στα μεγαλύτερα ονόματα του αγώνα, ήταν ο εντυπωσιακός Guillaume de Mevius με το Toyota Hilux της Overdrive Racing. O 30χρονος Βέλγος είναι γιός του παλιού μας γνώριμου από το Ράλλυ Ακρόπολις Grégoire De Mévius. Σήμερα είναι μέλος της ομάδας της Red Bull για τους αγώνες rally-raid, ενώ στο παρελθόν έχει συμμετάσχει στο WRC-2.

6 Ιανουαρίου 2024
Stage 1: Alula – Al Henakiyah
Διαδρομή: 541 χιλιόμετρα
Ειδική διαδρομή: 414 χιλιόμετρα

DKR24 EKSTROM

Eντυπωσιακός όμως στην εναρκτήρια ημέρα του 46oυ Rally Dakar ήταν και ο Mattias Ekstrom, ο οποίος κράτησε το Audi RS Q e-ton E2 στην πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης διαδρομής του αγώνα, για να χάσει χρόνο μετά το 300ο χιλιόμετρο της διαδρομής και εξαιτίας αστοχίας ελαστικού να οπισθοχωρήσει στη συνέχεια στην δέκατη θέση της γενικής κατάταξης. Tα πράγματα δεν άρχισαν καλά για τον πέντε φορές νικητή του Rally Dakar Nasser Al Attiyah, που έχασε άλλο ένα λεπτό στο 318ο χιλιόμετρο. Ο oδηγός από το Κατάρ και η Prodrive του βρίσκεται στην 22η θέση και περισσότερα από 24 λεπτά πίσω από τον Guillaume de Mevius.

DKR24 LOEB

Ο Sebastien Loeb, που εξακολουθεί να αναζητά την παρθενική του νίκη στo Dakar μετά από επτά προηγούμενες προσπάθειες, είναι εικοστός σε απόσταση 18 λεπτών από τον δεύτερο στην κατάταξη Carlos Sainz. Ακόμη πιο πίσω, στην 24η θέση, τερμάτισε την πρώτη ημέρα του 46ου Rally Dakar ο 14 φορές νικητής Stephane Peterhansel με το ένα από τα τρία ηλεκτροκίνητα Audi.

DKR24 OVERALL SS1

Aπομένουν 13 αγωνιστικές ημέρες και σίγουρα έχουμε να δούμε πολλά ακόμη, όλα τα μέτωπα είναι ανοιχτά….

Ross Branch

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ
Ο Ross Branch κατέκτησε την τέταρτη νίκη στην καριέρα του σε ειδική διαδρομή του Rally Dakar. Ο Μποτσουανός ήταν επικεφαλής της ειδικής διαδρομής όταν σταμάτησε για να βοηθήσει τον Tosha Schareina, μετά την πτώση του Ισπανού. Παρόλο που έμεινε πίσω από τον Ricky Brabec, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και επέστρεψε στην κορυφή.

DKR24 ROUTE

Ο φετινός αγώνας συγκεντρώνει 425 συμμετοχές, σε οκτώ συνολικά κατηγορίες οχημάτων: 73 αυτοκίνητα, 136 μοτοσικλέτες, 47 φορτηγά, 10 τετράτροχες μοτοσυκλέτες, 43 SxS-T3, 36 UTV-T4, 66 ιστορικά αυτοκίνητα και 15 ιστορικά φορτηγά (ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥ 46ου RALLY DAKAR). Tην κατάταξη, για όλες τις κατηγορίες του διάσημου rally-raid, θα τη βρείτε στο https://www.dakar.com/en/rankings