Formula 1

Formula 1 – GP Καναδά: Ο Max Verstappen κατακτά την pole position στο βρεγμένο Μόντρεαλ

Ο Max Verstappen ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις βρόχινες κατατακτήριες δοκιμές στο Grand Prix Καναδά, κατακτώντας με εμφατικό τρόπο την pole position.

Οι κατατακτήριες δοκιμές του Grand Prix Καναδά ήταν, όπως αναμενόταν, επεισοδιακές και γεμάτες ανατροπές. Ο Max Verstappen με την Red Bull κατάκτησε με σημαντική διαφορά την pole position, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον εκπληκτικό Fernando Alonso με την Alpine. Ο Carlos Sainz θα ξεκινήσει τον αυριανό αγώνα από την τρίτη θέση, με την Ferrari να έχει εναποθέσει τις ελπίδες της για ένα καλό αποτέλεσμα στον Ισπανό.

Formula 1

Τι συνέβη στο Q1

Με το ξεκίνημα της περιόδου των κατατακτήριων δοκιμών στο Μόντρεαλ τα μονοθέσια βγήκαν αμέσως στην πίστα ώστε να πραγματοποιήσουν τις χρονομετρημένες προσπάθειες τους. Στα πρώτα στάδια της διαδικασίας ήταν ο George Russell αυτός που θα έπαιρνε την αρχική πρωτοπορία. Στη συνέχεια ο Carlos Sainz πέρασε μπροστά με την F1-75. Ο Ισπανός πιλότος της Ferrari δεν θα έμενε για πολύ εκεί καθώς ο George Russell θα ανέβαινε εκ νέου στην πρώτη θέση.

Με λιγότερο από δέκα λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του Q1, είχαμε συνεχόμενες αλλαγές στην πρώτη θέση. Αρχικά ο Valtteri Bottas με την Alfa Romeo βρέθηκε στην πρώτη θέση, με τον Fernando Alonso να έρχεται με την Alpine για να πάρει την πρωτοπορία. Αυτό ωστόσο άλλαξε αμέσως με τον Carlos Sainz να φέρνει την Ferrari στην πρώτη θέση των χρόνων.

Στα τελευταία δύο λεπτά είχαμε και πάλι αλλαγή στην πρώτη θέση. Ο Ολλανδός πρωταθλητής Max Verstappen κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή της κατάταξης, μένοντας εκεί μέχρι το τέλος της διαδικασίας. Πίσω από τον πιλότο της Red Bull βρέθηκε ο Fernando Alonso με την Alpine, με τον Carlos Sainz της Ferrari να βρίσκεται στην τρίτη θέση.

Formula 1

Οι πέντε οδηγοί που δεν τα κατάφεραν να συνεχίσουν στο Q2 ήταν οι Pierre Gasly (AlphaTauri 16η θέση), Sebastian Vettel (Aston Martin 17η θέση), Lance Stroll (Aston Martin 18η θέση) Nicholas Latifi (Williams 19η θέση) και Yuki Tsunoda (AlphaTauri 20η θέση).

Formula 1

Τι συνέβη στο Q2

Το ξεκίνημα του δεύτερου σκέλους των κατατακτήριων δοκιμών ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο, με όλα τα μονοθέσια να βγαίνουν στην πίστα. Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως κάποιοι πιλότοι επέλεξαν τα βρόχινα ελαστικά, ενώ κάποιοι άλλοι τα ενδιάμεσα. Ταχύτερος στα πρώτα λεπτά του Q2 ήταν ο Fernando Alonso, με τον Ισπανό να δείχνει πως σε αυτές τις συνθήκες μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Formula 1

Ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα θα είχαμε διακοπή στη διαδικασία. Ο Sergio Perez έχασε τον έλεγχο της RB18 καταλήγοντας στις προστατευτικές μπαριέρες. Οι αγωνοδίκες αναγκάστηκαν να βγάλουν τις κόκκινες σημαίες με 9 λεπτά να μένουν για την ολοκλήρωση του Q2.

Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών στις tecpro μπαριέρες είχαμε εκκίνηση της διαδικασίας. Με την βροχή να έχει σταματήσει τελείως και την πίστα να στεγνώνει με γρήγορο ρυθμό είδαμε με κάθε πέρασμα τους χρόνους να πέφτουν σημαντικά και την κατάταξη να αλλάζει συνεχώς.

Ταχύτερος όλων τελικά ήταν ο Max Verstappen, με τον Ολλανδό πιλότο της Red Bull να ανεβαίνει στην πρώτη θέση με το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο Fernando Alonso δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το Q2 στην πρώτη θέση ωστόσο κατάφερε να βρεθεί με άνεση στη δεύτερη θέση με την Alpine. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο George Russell με την W13.

Formula 1

Στην επόμενη διαδικασία των κατατακτήριων δοκιμών δεν μπόρεσαν να προκριθούν οι Valtteri Bottas (Alfa Romeo 11η θέση), Alexander Albon (Williams 12η θέση), Sergio Perez (Red Bull 13η Θέση), Lando Norris (McLaren 14η θέση) και Charles Leclerc (Ferrari 15η θέση).

Formula 1

Τι συνέβη στο Q3

Το τελευταίο και αποφασιστικό μέρος των κατατακτήριων δοκιμών στο Μόντρεαλ ξεκίνησε με τους 10 οδηγούς να βγαίνουν στην πίστα για να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή θέση στην εκκίνηση του αυριανού αγώνα. Στα πρώτα λεπτά της διαδικασίας ο Max Verstappen ήταν αυτός που σημείωσε τον καλύτερο χρόνο, με τον Carlos Sainz να βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Ο Fernando Alonso ήταν τρίτος, με τον Mick Schumacher να ακολουθεί στην τέταρτη θέση.

Formula 1

Με τους πιλότους να επιστέφουν στα pits, είδαμε την Mercedes να παίρνει το μεγάλο ρίσκο βάζοντας στο μονοθέσιο του George Russell τα σλικ ελαστικά της Pirelli. Με λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν όλες οι ομάδες περίμεναν να δουν αν η γερμανική ομάδα θα έκανε την σωστή επιλογή. Τελικά η επιλογή ήταν λανθασμένη καθώς ο George Russell έχασε τον ελεγχο του μονοθεσίου και λίγο έλειψε να τραυματίσει την W13.

Formula 1

Με το ρολόι να μετρά αντίστροφα για την λήξη της διαδικασίας, είδαμε τον Max Verstappen να βρίσκεται σε δικό του ρυθμό. Με χρόνο 1:21.299 ο Ολλανδός κατέκτησε την pole position στο Grand Prix Καναδά, με τον εκπληκτικό Fernando Alonso να ολοκληρώνει την προσπάθεια του στη δεύτερη θέση. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Carlos Sainz, με τον Ισπανό πιλότο της Ferrari να έχει το δύσκολο έργο να κόψει βαθμούς από την αυστριακή ομάδα στον αυριανό αγώνα.

Formula 1

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Lewis Hamilton, με τον Βρετανό να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση με την Mercedes. Στην πέμπτη θέση ολοκλήρωσε το Q3 ο Kevin Magnussen, με τον teammate του στην Haas Mick Schumacher να φιγουράρει στην έκτη θέση.

Formula 1

Ο Esteban Ocon με τη δεύτερη Alpine ολοκλήρωσε το Q3 στην έβδομη θέση, με τον George Russell να βρίσκεται στην όγδοη θέση. Ο Daniel Ricciardo με τη McLaren βρέθηκε στην ένατη θέση, με τον Κινέζο Zhou Guanyu να συμπληρώνει την δεκάδα με την Alfa Romeo.

Formula 1

Η συνέχεια στο Grand Prix Καναδά θα δοθεί αύριο στις 21:00 ώρα Ελλάδας. Ο αγώνας σύμφωνα με τις καιρικές προβλέψεις θα διεξαχθεί σε στεγνές συνθήκες κάτι που σημαίνει πως όλα μπορούν να αλλάξουν στο Μόντρεαλ._ Γ. Τ.