Formula 1: Grand Prix Βελγίου – Mad Max (Video)

Βιρτουόζος ο Max Verstappen παίρνει τη νίκη εκκινώντας από τη 14η θέση, αφού οδήγησε όπως αρμόζει σε Παγκόσμιο Πρωταθλητή.

18 από τους 44 γύρους χρειάστηκε ο Max Verstappen, για να ανεβεί 1ος από 14ος που εκκίνησε. Από αυτό το σημείο, δεν κοίταξε στιγμή πίσω. Έχτισε διαφορά ασφαλείας, και πήρε την 9η φετινή του νίκη, την πιο εμφατική και πιο πειστική από όλες. Επιπλέον, έγραψε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα ενώ οι τηλεθεατές τον ανακήρυξαν με την ψήφο τους καλύτερο οδηγό της ημέρας.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, έχοντας εφοδιάσει με νέα εξαρτήματα τη Red Bull, εκκινούσε από τις πίσω θέσεις. Οδήγησε επιφυλακτικά στον 1ο γύρο, μην πληγώσει το αυτοκίνητο σε κάποια αψιμαχία, κι ύστερα διάλεγε προσεκτικά τα σημεία επίθεσης, ανάλογα πού πλεονεκτούσε με κάθε αντίπαλο εμπρός.

Τόσο συνετή και ταυτόχρονα τόσο βιρτουόζικη και  αποτελεσματική οδήγηση, με άριστη διαχείριση των ελαστικών, έχουμε δει μόνο από μεγάλους του αθλήματος. Στο Spa σήμερα είδαμε έναν σπουδαίο οδηγό σε έναν από τους καλύτερους αγώνες του.

Αν κάποιες από τις προηγούμενες φετινές του νίκες τις «έκανε δώρο» η Ferrari, με την αλλοπρόσαλλη στρατηγική της, στο Spa δεν χαρίστηκε κανένας στον Max Verstappen, ούτε καν ο ομόσταυλός του, Sergio Perez, ο οποίος επεχείρησε να του αντισταθεί, όταν τον είδε να του γεμίζει τους καθρέφτες.

spa 22 winners

Ο Perez τερμάτισε 2ος, αλλά φαινόταν πολύ λίγος πλάι στον Max. Έκανε κακή εκκίνηση από τη 2η θέση και δε φάνηκε ούτε στιγμή να πείθει ως πιθανός διεκδικητής του αγώνα.

Αντιθέτως, ο Carlos Sainz έκανε εξαιρετική εκκίνηση και επανεκκίνηση από την 1η θέση, οδήγησε σωστά και μεθοδικά, μα μοιραία υπέκυψε στην ταχύτητα των Red Bull, οπότε αρκέστηκε στην 3η θέση του βάθρου, που ήταν το μέγιστο που μπορούσε να πάρει από τον σημερινό αγώνα.

Εξίσου αποτελεσματικά εξετέλεσε τη δική του αποστολή ο George Russell, που έφερε τη  Mercedes στην 4η θέση, τη μέγιστη που θα μπορούσε να πετύχει.

Ferrari Spa 22

Για τον Charles Leclerc ήταν άλλη μία «συννεφιασμένη Κυριακή». Ενώ όδευε για την 5η θέση, έχοντας κι αυτός εκκινήσει από πίσω, δεν υπολόγισαν με την ομάδα καλά τη διαφορά τους από τον 6ο, Fernando Alonso, και τον έβαλαν στον προτελευταίο γύρο για μαλακά λάστιχα ώστε να κάνει ταχύτερο γύρο. Όμως, αντί να κάνει ταχύτερο γύρο αναλώθηκε σε μάχη με τον Alonso, την οποία κέρδισε μεν, πλην όμως τιμωρήθηκε με ποινή 5 δευτερολέπτων επειδή παραβίασε το όριο ταχύτητας των πιτ, στην πρεμούρα του να ξαναβγεί, οπότε τελικά περιορίστηκε στην 6η του τερματισμού.

Ο Alonso έκανε εξαιρετική εκκίνηση, ανεβαίνοντας 2ος, όμως ο Lewis Hamilton του επιτέθηκε στο τέλος της ευθείας Kemel, υπολόγισε λάθος ότι τον άφησε πίσω, έστριψε καταπάνω του, οπότε η Mercedes απογειώθηκε και εγκατέλειψε. «Ξέρει να κερδίζει μόνο από την 1η θέση», σχολίασε πικρόχολα ο Alonso, ξεχνώντας το περσινό Grand Prix της Βραζιλίας. Πάντως, ο Πολυπρωταθλητής αποδέχθηκε το λάθος του δημόσια ζητώντας συγνώμη.

Hamilton Spa 22

Με αυτή την ανώμαλη προσγείωση τελείωσε άδοξα ο αγώνας του Hamilton

Ο Esteban Ocon, που επίσης εκκινούσε πίσω, τερμάτισε 7ος, οπότε η Alpine μοιάζει πλέον να εδραιώνεται στην 4η θέση της βαθμολογίας των Κατασκευαστών, καθώς μάλιστα η McLaren έφυγε με άδεια χέρια.

Ο Sebastian Vettel, τερματίζοντας 8ος, έφερε πολύτιμους βαθμούς στην Aston Martin. Μα ακόμα πιο σημαντική ήταν η 9η θέση του Pierre Gasly, που έφερε τους πρώτους βαθμούς της Alpha Tauri από το Αζερμπαϊτζάν, και η 10η θέση του Alexander Albon, που δίνει στη Williams τους πρώτους βαθμούς από το Μαϊάμι.

Στη βαθμολογία των οδηγών ο Max μοιάζει άπιαστος πλέον, με 284 βαθμούς έναντι 191 του Perez, που πέρασε 2ος, και του 3ου πλέον Leclerc, με μόλις 186. Παρομοίως, η Red Bull έχει ξεφύγει στη βαθμολογία των Κατασκευαστών, με 475 βαθμούς έναντι 357 της Ferrari και 316 της Mercedes.

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό: Ο Max Verstappen έγινε μόλις ο 2ος οδηγός στην ιστορία του αθλήματος που νικά δύο συνεχόμενους αγώνες εκκινώντας από θέση διψήφια, εκτός πρώτης 9αδας, δηλαδή, αφού νίκησε και στην Ουγγαρία, εκκινώντας 10ος. Ο προηγούμενος που πέτυχε κάτι ανάλογο ήταν ο θρυλικός Νεοζηλανδός Bruce McLaren, ιδρυτής της McLaren, πριν 62 χρόνια.

Μια χαρμόσυνη είδηση ανακοινώθηκε σήμερα, το Spa παραμένει στο καλεντάρι της Formula 1 του 2023, καθώς απομακρύνθηκε η προοπτική του αγώνα στο Νοτιοαφρικανικό Kyalami.

Τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές του αγώνα μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ.