GP Βελγίου: Κυριαρχία Verstappen ξανά και 1-2 η Red Bull Racing

Την 10η νίκη του στη σεζόν κατέκτησε ο Max Verstappen στο Spa, εκκινώντας από την 6η θέση, με τον ομόσταυλό του, Sergio Perez μακριά δεύτερο. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Charles Leclerc, κρατώντας σταθερά πίσω του τον Lewis Hamilton.

Με ήλιο και σλικ ελαστικά ξεκίνησε το Grand Prix στο Spa και οι στρατηγικές ήταν πολλές και διαφορετικές, αφού οι δύο McLaren και ο George Russell εκκίνησαν με τη μέση γόμα, την ώρα που οι Leclerc, Perez, Hamilton, Sainz και Verstappen επέλεξαν τα μαλακά ελαστικά για ταχύτερη εκκίνηση.

Verstappen

Η εκκίνηση

Παρότι εκκίνησε εξαιρετικά, ο Charles Leclerc έχασε γρήγορα την πρωτοπορία στην Kemmel straight από τον Sergio Perez κι έτσι ο Μεξικάνος οδηγούσε εξ’ αρχής ουσιαστικά το Grand Prix.

Verstappen

Άτυχος ο Oscar Piastri που ενεπλάκη σε μάχη με τον Carlos Sainz στην πρώτη στροφή, με αποτέλεσμα η MCL60 να αποκομίσει ζημιά. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν ο Αυστραλός να πέσει στην τελευταία θέση και στον 2ο γύρο να εγκαταλείψει.

Καλή εκκίνηση και από τον Max Verstappen που εκμεταλλεύτηκε τις συγκυρίες και ανέβηκε γρήγορα στην 4η θέση. Αντίθετα, ο Russell έπεσε 11ος μετά τον πρώτο γύρο, έχοντας χαθεί μέσα στην πληθώρα μονοθεσίων μετά τη στροφή 1. Από την άλλη, Tsunoda και Albon κινήθηκαν εντυπωσιακά μέσα στην «κίνηση» και βρέθηκαν στις θέσεις 6 και 7, αντίστοιχα.

Verstappen

Στον 6ο γύρο, ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής προσπέρασε τη Mercedes του Hamilton με άνεση, στο τέλος της Kemmel straight, ανεβαίνοντας έτσι στις θέσεις του βάθρου. Δεν άργησε το επόμενο «θύμα» του οδηγού της Red Bull Racing, αφού στον 9ο γύρο πέρασε και τον Leclerc, φτάνοντας στη 2η θέση.

Verstappen

Κυριαρχία Red Bull και οι άλλοι πίσω

Ήδη από τον 10ο γύρο, οι δύο Red Bull ήταν στην κορυφή και μερικά μονοθέσια πίσω από την 5η θέση, είχαν αρχίσει να κάνουν τα πρώτα τους πιτ στοπ. Μάλιστα, μερικά από αυτά είχαν εκκινήσει με μέση γόμα και την επέλεξαν ξανά για την πρώτη τους «στάση».

Ο πρωτοπόρος Perez μπήκε στον 14ο γύρο για την πρώτη του αλλαγή ελαστικών και παρόμοια έπραξε η Ferrari με τον 3ο Leclerc. Ο Verstappen παρότι ενημερώθηκε για βροχή σύντομα, μπήκε στον 15ο γύρο για να ξεφορτωθεί τα ταλαιπωρημένα μαλακά ελαστικά του.

Verstappen

Ήταν η σωστή επιλογή όπως αποδείχθηκε, καθώς μόλις δύο γύρους μετά, ο Ολλανδός με τον ξεκάθαρα ανώτερο ρυθμό του, «έσβησε» τον teammate του και πήρε το προβάδισμα στο Spa.

Verstappen

Η βροχή… ήρθε!

Στον 20ο γύρο, οι πρώτες σταγόνες άρχισαν να φαίνονται, ενώ τα προγνωστικά μίλαγαν για ολιγόλεπτη βροχή. Ακόμα και αυτό όμως, ήταν αρκετό για να γίνουν όλα… άβολα στην πίστα. Παράπονα για το νερό σε κάποια σημεία της ασφάλτου είχε ο Max Verstappen, αλλά η πρόσφυση παρέμενε αρκετά καλή για σλικ ελαστικά.

Verstappen

Η τολμηρή Aston Martin κάλεσε τον Lance Stroll στον γύρο 21 για μαλακή γόμα, παρά την ασθενή βροχή που ήταν πια ξεκάθαρη. Την ίδια απόφαση πήρε η Mercedes με τον George Russell στον 23ο γύρο. Στο ίδιο ακριβώς χρονικό σημείο, ο Carlos Sainz που είχε κάνει ήδη δύο πιτ στοπ και είχε θέμα στο sidepod της SF-23 από τη σύγκρουσή του με τον Piastri, τελικά εγκατέλειψε.

Η βροχή ήταν ελάχιστη και πράγματι ολιγόλεπτη και δεν επηρέασε καθόλου τελικά τον αγώνα ή τις στρατηγικές των ομάδων.

Το μεσαίο κομμάτι του αγώνα και τα δεύτερα πιτ στοπ

Στον 28ο γύρο, ο Lewis Hamilton μπήκε για το δεύτερο προσωπικό του πιτ στοπ, βάζοντας τη μαλακή γόμα. Στην ίδια στρατηγική έμοιαζε να είναι και ο Charles Leclerc ο οποίος άλλαξε επίσης σε μαλακά στον ακριβώς επόμενο γύρο. Παρόμοια έπραξε η Red Bull Racing με τους «Checo» Perez και Max Verstappen λίγο αργότερα.

Verstappen

Την ίδια ώρα, ο Verstappen είχε ανοίξει σταθερά τη διαφορά του και στους 31 γύρους αγώνα, είχε ήδη περίπου 9 δευτερόλεπτα απόσταση από τον Perez. Μετά τα δεύτερα πιτ στοπ, ο Ολλανδός συνέχισε να πιέζει και να μεγαλώνει τη διαφορά από τον έτερο οδηγό της Red Bull Racing.

Το τελευταίο μέρος

Πιο πίσω, ο Leclerc χρησιμοποίησε τη δυναμική της Ferrari για να κρατήσει πίσω τον Lewis Hamilton ο οποίος δεν κατάφερε ποτέ να πιέσει ουσιαστικά τον Μονεγάσκο. Εξαιρετικός την ίδια ώρα, ήταν ο Fernando Alonso που με τη σωστή στρατηγική και τον ανταγωνιστικό ρυθμό του, βρισκόταν 5ος, όπου και τερμάτισε.

Εντυπωσιακό αγώνα έκανε και ο Yuki Tsunoda που παρά την έλλειψη απόδοσης της Alpha Tauri, τερμάτισε 10ος και έναν πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του. Τη μεγάλη απογοήτευση της ημέρας, βίωσαν οι Sainz και Piastri που η σύγκρουσή τους στην εκκίνηση, αποδείχθηκε κρίσιμη και αποφασιστική.

Verstappen

Ο Max Verstappen για ακόμα μία φορά πήρε άνετα και κυριαρχικά την καρό σημαία, σημειώνοντας τη 10η προσωπική του νίκη το 2023 και τρίτη σερί στο Spa. Με τον Sergio Perez δεύτερο, η Red Bull Racing έκανε το πρώτο της 1-2 μετά το Grand Prix του Μαϊάμι. Ο πολύ σταθερός Charles Leclerc πάλι, πήρε το τρίτο προσωπικό του βάθρο της χρονιάς και ο Lewis Hamilton τον βαθμό του ταχύτερου γύρου.