Ράλλυ Arctic Φινλανδίας: Νικητής ο Tanak, κερδισμένος ο Rovanpera (+videos)

O Ott Tanak κατέκτησε τη νίκη στο πρώτο Ράλλυ Arctic της ιστορίας στο πλαίσιο του WRC, ενώ χάρη στη δεύτερη θέση του, ο Kalle Rovanpera πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας Οδηγών.

Με τους Ott Tanak-Martin Jarveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) να έχουν αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, το σημερινό ενδιαφέρον στράφηκε κυρίως στις μάχες για τις επόμενες θέσεις.  Το πρόγραμμα της ημέρας περιλάμβανε δύο περάσματα από την ειδική διαδρομή Aittajärvi μήκους 22,47 χιλιομέτρων, με το δεύτερο να συνιστά και την Power Stage του Ράλλυ Arctic Φινλανδίας.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Ott Tanak-Martin Jarveoja δε δυσκολεύτηκαν να διατηρηθούν στην κορυφή, επικρατώντας στον 2ο γύρο του φετινού WRC. Με τη 14η νίκη του στο WRC και δεύτερη με τη Hyundai, ο Tanak επέστρεψε δυναμικά και στη μάχη του τίτλου, αφού η χθεσινή εγκατάλειψη του Sebastien Ogier έφερε 5 οδηγούς σε μικρή βαθμολογική απόσταση. Σήμερα, ο Εσθονός έκανε… συντήρηση ελαστικών στο πρώτο πέρασμα και έφτασε στη νίκη, σημειώνοντας τον 4ο χρόνο στην Power Stage. .

Δείτε onboard με τους νικητές

“Καταρχάς, όταν έρχεσαι σε έναν νέο αγώνα, υπάρχει πάντοτε κάτι σχετικά απρόβλεπτο”, δήλωσε ο Ott Tanak. “Αυτό το Σαββατοκύριακο, ήρθαμε στην χώρα της Toyota και περιμέναμε να είναι πολύ δυνατοί. Υπήρχε πίεση και γνωρίζαμε πως θα είναι πολύ περίπλοκη μάχη. Στο τέλος κάναμε ένα πολύ καλό Σαββατοκύριακο – τίποτα ιδιαίτερο, μόνο ένα λάθος χθες. Είναι ένα εκπληκτικό μέρος – σίγουρα ένας από τα καλύτερα για χειμερινό αγώνα, ειδικά χθες, ήταν πολύ απαιτητικό. Νομίζω πως θα ήταν πολύ πιο διασκεδαστικό να έρθουμε εδώ για δεύτερη φορά, ειδικά όταν γνωρίζουμε πού πηγαίνουμε”.

Kalle Rovanpera

Μεγάλο ενδιαφέρον, υπήρξε στη μάχη για τη δεύτερη θέση, η οποία κρίθηκε στην Power Stage και όπως αποδείχθηκε, έκρινε τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας μετά από δύο αγώνες. Οι Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) ξεκίνησαν την ημέρα με διαφορά 1,8”, ενώ μετά από τις δύο ειδικές διαδρομές ήταν ταχύτεροι κατά μόλις 0,4” των Τhierry Neuville-Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC), επίδοση που πάντως τους χάρισε τη δεύτερη θέση. Ειδικά στην Power Stage, ο νεαρός οδήγησε εκπληκτικά και πέτυχε τον ταχύτερο χρόνο, με ελάχιστη διαφορά από τους Breen (+0,3”) και Neuville (+0,4”), κατακτώντας έτσι 5 επιπλέον βαθμούς.

Η δεύτερη θέση στο Ράλλυ Arctic Φινλανδίας, αποτελεί το καλύτερο αποτέλεσμα και δεύτερο τερματισμό στο βάθρο για τον 20χρονο Rovanpera, ο οποίος με αυτόν τον τρόπο πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας Οδηγών. Αυτό, τον καθιστά στο νεότερο οδηγό που τίθεται επικεφαλής στο WRC, στην ιστορία του θεσμού..  “Σίγουρα, αυτό το Σαββατοκύριακο ήθελα να παλέψω για την πρώτη θέση, όμως έκανα ένα λάθος και δεν είχαμε τον ιδανικό ρυθμό”, ανέφερε ο Kalle Rovanpera. “Πίεζα στο maximum σε όλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου. Για εμένα και τον Jonne ήταν ένα εξαιρετικό Σαββατοκύριακο, κάναμε ότι μπορούσαμε και είμαστε χαρούμενοι με τη δεύτερη θέση”.

Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe

Από την πλευρά του, ο Thierry Neuville βρέθηκε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο βάθρο, γεγονός που τον φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Επιδεικνύοντας ταχύτητα και αξιοπιστία, ενώ την πρώτη ημέρα ξεκινούσε τρίτος στο δρόμο, ο Βέλγος διατηρείται στα “υψηλά κλιμάκια” της βαθμολογίας και έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για τη συνέχεια. Για την έκβαση της Power Stage και του αγώνα συνολικά, ο Neuville δήλωσε: “Είχα μια καλή ειδική. Έχασα λίγο τα εμπρός ελαστικά προς το τέλος. Είμαι ευχαριστημένος, ειδικά αν σκεφτούμε μερικά από τα θέματά μας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ξεκινούσαμε τρίτο στο δρόμο”.

Να σημειωθεί, πως κατά τη διάρκεια της απονομής, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Hannu Mikkola, που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 78 ετών, ενώ προς τιμήν του υπήρξε έως και πτήση πολεμικού αεροπλάνου της Φινλανδίας.

Craig Breen

Στην 4η θέση της κατάταξης, τερμάτισαν οι Craig Breen-Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC), συμπληρώνοντας το πολύ καλό αποτέλεσμα για την ομάδα του Andrea Adamo. Η ημέρα δεν ξεκίνησε ιδανικά, καθώς μια διαρροή λαδιού που διαπιστώθηκε το πρωί, ανάγκασε τους μηχανικούς της Hyundai να αλλάξουν το κιβώτιο του i20 Coupe WRC σε μόλις 15 λεπτά. Στο πρώτο πέρασμα από την ειδική διαδρομή Aittajarvi, ο Breen είδε τον Elfyn Evans να ψαλιδίζει τη διαφορά στα 3,6”, όμως με έναν εξαιρετικό, δεύτερο χρόνο γενικής, στην Power Stage, διατήρησε τη θέση του.

Elfyn Evans-Scott Martin

Με αυτόν τον τρόπο, οι Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota Yaris WRC) τερμάτισαν στην 5η θέση, χωρίς παράλληλα να σημειώσουν βαθμούς στην Power Stage. Σε γενικές γραμμές, ο Evans δεν έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοσή του στο Ράλλυ Arctic Φινλανδίας, θεωρώντας πως θα έπρεπε να έχει διαχειριστεί καλύτερα τα ελαστικά του και συνολικά, να είναι πιο ανταγωνιστικός.

Στην 6η θέση, ισοφαρίζοντας το καλύτερό του αποτέλεσμα στο WRC, τερμάτισε ο Takamoto Katsuta. Ο Ιάπωνας οδηγός, που είχε ως συνοδηγό στο Toyota Yaris WRC τον Dan Barritt, επέδειξε ταχύτητα και δεν έκανε μεγάλα λάθη, με την θέση του στην τελική κατάταξη, να είναι εξαιρετική ανταμοιβή.

Oliver Solberg-Seb Marshall

Για να συμβεί όμως αυτό, ο Katsuta επωφελήθηκε από ένα λάθος του Oliver Solberg, που βρισκόταν σε αυτή τη θέση ως την Power Stage. Εκεί, ο 19χρονος οδηγός έκανε τετ-α-κε λίγο πριν από τον τερματισμό, χτυπώντας σε snowbank, χάνοντας λίγο περισσότερα από 10 δευτερόλεπτα και μαζί, τη θέση που κατείχε. Όπως και να ‘χει, η 7η θέση και οι χρόνοι στο ντεμπούτο με αυτοκίνητο προδιαγραφών WRC -και συνοδηγό τον Seb Marshall- είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα για τον νεαρό, με το Hyundai i20 Coupe WRC της 2C Competition και συνοδηγό τον Seb Marshall.

Teemu Suninen-Mikko Markkula

Στην 8η θέση, τερμάτισαν οι Teemu Suninen-Mikko Markkula, που ήταν το ταχύτερο πλήρωμα της M-Sport. Παρόλα αυτά οι Φινλανδοί, αν και δεν έκαναν σημαντικά λάθη, δεν μπόρεσαν να πιέσουν τα αυτοκίνητα των Hyundai και Toyota, αφού ιδιαίτερα στις ταχύτερες ειδικές διαδρομές, το Ford Fiesta υπολειπόταν του ανταγωνισμού. Σε αντίστοιχο μήκος κύματος βρέθηκαν και οι Gus Greensmith-Elliott Edmondson, που τερμάτισαν στην 9η θέση με το έτερο Ford Fiesta WRC της M-Sport, συλλέγοντας εμπειρίες από το χιόνι.

Δείτε τη χθεσινή άτυχη στιγμή των Ogier-Ingrassia

Όσον αφορά στους Sebastien Ogier-Julien Ingrassia, οι 7 φορές Παγκόσμιοι Πρωταθλητές επέστρεψαν σήμερα με μοναδικό στόχο να κατακτήσουν βαθμούς στην Power Stage. Πράγματι, οδήγησαν όπως αρμόζει στην ποιότητά τους και παρά το γεγονός ότι ξεκινούσαν 3οι στο δρόμο, άρα μειονεκτούσαν από τους αντιπάλους τους, σημείωσαν τον 5ο χρόνο, φεύγοντας από τη Φινλανδία με έναν βαθμό.

Esapekka Lappi-Janne Ferm (WRC2)

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα, διαμόρφωσε το ταχύτερο πλήρωμα με αυτοκίνητο προδιαγραφών Rally2. Ο λόγος για τους Esapekka Lappi-Janne Ferm (Volkswagen Polo R5), οι οποίοι κατά την επιστροφή στο WRC επικράτησαν με άνεση στο WRC2, για λογαριασμό της Movisport, έχοντας πραγματοποιήσει τον ταχύτερο χρόνο μεταξύ των αυτοκινήτων Rally2 σε 8 από τις 10 ειδικές διαδρομές του αγώνα. Στη δεύτερη θέση του WRC 2 βρέθηκαν οι Andreas Mikkelsen-Ola Floene (Skoda Fabia Rally2 evo, Toksport), με τον Νορβηγό να μην φτάνει στον στόχο της νίκης σε κάθε αγώνα, που έχει θέσει για φέτος. Την τριάδα, διαμόρφωσαν οι Nikolay Gryazin-Konstantin Alexandrov, με το δεύτερο Volkswagen Polo R5 της Movisport.

Teemu Asunmaa-Marko Salminen

Στο WRC3 για ιδιώτες με αυτοκίνητα Rally2, νικητές αναδείχθηκαν οι Πρωταθλητές Φινλανδίας Teemu Asunmaa-Marko Salminen (Skoda Fabia Rally2 evo), ακολουθούμενοι στο βάθρο από τους Εσθονούς Egon Kaur-Silver Simm (Volkswagen Polo R5) και τους Φινλανδούς Mikko Heikkila-Topi Luhtinen (Skoda Fabia Rally2 evo). Ο “σεσημασμένος” Πρωταθλητής DTM και Rallycross, Mattias Ekstrom, τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορίας και την 19η της γενικής κατάταξης, με Skoda Fabia Rally2 evo και συνοδηγό τον Emil Bergkvist.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ θα συνεχιστεί με ακόμη έναν νεοεισελθόντα αγώνα, το ασφάλτινο Ράλλυ Κροατίας, οι διοργανωτές του οποίου στοχεύουν να επαναφέρουν τους θεατές σε ειδικές διαδρομές, στις 22-25 Απριλίου.