top icon
Αγώνες

Ράλλυ Ιταλίας-Σαρδηνίας: 1-2 στο φινάλε για τη Hyundai με νικητή τον Sordo (+videos)

Ο Dani Sordo κατέκτησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Σαρδηνία, ενώ ο Thierry Neuville επικράτησε στο νήμα του Sebastien Ogier, συμβάλλοντας στο 1-2 της Hyundai και καθώς τα πάντα παραμένουν ανοικτά για τους δύο τίτλους.

Η τελευταία ημέρα του Ράλλυ Ιταλίας-Σαρδηνίας, που αποτελούνταν από 2 επαναλαμβανόμενες ειδικές διαδρομές μήκους 41,9 αγωνιστικών χιλιομέτρων, ήταν όσο συναρπαστική αναμενόταν, αφού οι πρωταγωνιστές κινήθηκαν στο όριο. Η αγωνία για την τελική κατάταξη διατηρήθηκε μέχρι το Stop της τελευταίας ειδικής διαδρομής, αφού η έκβαση της μάχης μεταξύ των Thierry Neuville και Sebastien Ogier για τη δεύτερη θέση, θα μπορούσε να κρίνει ακόμη και τον νικητή του ιταλικού αγώνα, που είναι ο Dani Sordo με διαφορά 5,1”.

Dani Sordo

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι Dani Sordo-Carlos Del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) ξεκίνησαν την ημέρα με διαφορά 27,4” από τους Sebastien Ogier-Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC), οι οποίοι είχαν με τη σειρά τους προβάδισμα μόλις 1,5” έναντι των Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC). Μόλις τα κορυφαία πληρώματα ολοκλήρωσαν την εναρκτήρια ειδική διαδρομή της ημέρας, γνωρίζαμε πως η μάχη θα διατηρηθεί ως το τέλος, αφού ο Ogier είχε ψαλιδίσει τη διαφορά από τον Sordo στα 15,3”, με τον Neuville να βρίσκεται μόλις 1,7” πιο πίσω. Στη συνέχεια, ο Ισπανός έκανε συντήρηση της διαφοράς, ολοκληρώνοντας την Power Stage στην κορυφή της κατάταξης. Αυτή ήταν η 3η νίκη για τον 37χρονο οδηγό, που απέδειξε για ακόμη μια φορά πως αποτελεί “λίρα 100” στα χρέη υποστηρικτικού οδηγού, αφού άλλωστε επέστρεψε σε αγώνα του WRC μετά από 7 μήνες.

Rally Italia Sardegna Top-3

Το θριαμβευτικό αποτέλεσμα της Hyundai, η οποία φεύγει από τη Σαρδηνία με προβάδισμα 7 βαθμών έναντι της Toyota στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών, συμπλήρωσε η δεύτερη θέση των Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul. Το βελγικό πλήρωμα σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στη δεύτερη ειδική διαδρομή της ημέρας, όταν και μείωσε τη διαφορά από τους Ogier-Ingrassia στα μόλις 0,1 δευτερόλεπτα. Σε αντιστοιχία με τον αγώνα του 2018, όταν τα δύο πληρώματα αντάλλαζαν δέκατα του δευτερολέπτου μέχρι την τελευταία ειδική διαδρομή, ο Neuville οδήγησε για ακόμη μια φορά οριακά, ξεπερνώντας τον Ogier κατά μόλις 1”.

Thierry Neuville

Δυστυχώς για τον Βέλγο, η διαφορά δεν ήταν επαρκής, ώστε ο Andrea Adamo να δώσει εντολή στον Sordo να μείνει πίσω χωρίς να χάσει τη θέση του και από τον Ogier, ώστε ο Neuville να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς στο Πρωτάθλημα Οδηγών. Ακόμη και έτσι όμως, ο 32χρονος οδηγός ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας -χάρη και στους 4 βαθμούς από την Power Stage- τη διαφορά του από την κορυφή της βαθμολογίας, στους 24 βαθμούς.

Sebastien Ogier

Στην τρίτη θέση του βάθρου, τερμάτισαν οι Sebastien Ogier-Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC). Ο 6 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής σημείωσε ακόμη δύο ταχύτερους χρόνους σήμερα, όμως έχασε τη δεύτερη θέση στην Power Stage, για ελάχιστη διαφορά, παρά το γεγονός πως πέτυχε τους περισσότερους ταχύτερους χρόνους από κάθε άλλον (6). Αν και προφανώς το αποτέλεσμα δεν τον άφησε ευχαριστημένο, εντούτοις δεν απογοητεύτηκε, αφού όπως δήλωσε εξοικειώνεται ολοένα και περισσότερο με το Yaris WRC. Η ταχύτητα υπάρχει, τη στιγμή που στην πράξη μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή της βαθμολογίας στους 14 βαθμούς και ενώ απομένουν δύο αγώνες (Ypres, Monza) για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Elfyn Evans

Μια και η αναφορά στην κορυφή του Πρωταθλήματος Οδηγών, σε αυτή παραμένει ο Elfyn Evans, που μαζί με τον Scott Martin κατέκτησαν στη Σαρδηνία την 4η θέση. Έχοντας το μειονέκτημα να ανοίγουν το δρόμο την πρώτη ημέρα, για το οποίο παραπονέθηκε έντονα και ο Ogier, οι Βρετανοί απέφυγαν τα προβλήματα και έκαναν “damage limitation”. Ειδικά στο φετινό πρωτάθλημα, η διατήρηση της πρώτης θέσης έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία, αφού η διαρκής αλλαγή της κατάστασης λόγω της πανδημίας, αφήνει ανοικτό κάθε ενδεχόμενο. Με δεδομένο μάλιστα πως ο Yves Matton δήλωσε ότι ακόμη και αν δε διεξαχθούν οι δύο τελευταίοι αγώνες, κάτι που άπαντες απεύχονται, οι τίτλοι θα απονεμηθούν, η στρατηγική του Evans αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία.

Teemu Suninen

Σήμερα, ο Ουαλός διατήρησε χωρίς δυσκολία πίσω του τον Teemu Suninen, ο οποίος έχοντας στο δεξί μπάκετ του Ford Fiesta WRC τον Jarmo Lehtinen, τερμάτισε στην 5η θέση της κατάταξης. Ο Φινλανδός θέλησε να διατηρηθεί κοντά στον Evans, ωστόσο δεν τα κατάφερε, οπότε μετά τη λήξη του αγώνα θα θυμάται τον εκπληκτικό πρώτο χρόνο στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή, καθώς και ότι τέθηκε επικεφαλής στο πρώτο loop, προτού αρχίσει να υποχωρεί στην κατάταξη.

Ott Tanak

Στην 6η θέση, τερμάτισαν οι Ott Tanak-Martin Jarveoja (Hyundai i20 Coupe WRC). Οι Εσθονοί που έχασαν χρόνο την πρώτη ημέρα με πρόβλημα στην ανάρτηση, σήμερα πίεσαν μόνο στην Power Stage, όπου ανταμείφθηκαν με τους 5 βαθμούς του ταχύτερου χρόνου. Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί η διαφορά του Tanak από τον Evans να είναι 28 βαθμοί, ωστόσο ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής παραμένει στη μάχη, κάτι που αποτελούσε τον αντικειμενικό του στόχο, μετά την ατυχία της Παρασκευής. Μια θέση πιο πίσω, τερμάτισαν οι Pierre Louis Loubet-Vincent Landais (Hyundai i20 Coupe WRC), στον τρίτο συνεχόμενο αγώνα του νεαρού Γάλλου στο WRC, με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Σημειώστε, πως οι Takamoto Katsuta-Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) είχαν τουμπάρισμα στη δεύτερη ειδική διαδρομή της ημέρας, που προκάλεσε και την προσωρινή της διακοπή για να απομακρυνθεί το αυτοκίνητο.

Jari Huttunen

Την πρώτη δεκάδα, συμπλήρωσαν τα κορυφαία πληρώματα με αυτοκίνητα προδιαγραφών R5 ή Rally2, όπως ονομάζονται πια. Στην 8η θέση της γενικής τερμάτισαν οι Φινλανδοί Jari Huttunen-Mikko Lukka (Hyundai i20 R5), που κατέκτησαν τη δεύτερη νίκη τους στο WRC 3 (για ιδιώτες με R5) μετά τη Σουηδία. Ακολούθησαν, σε γενική κατάταξη και WRC 3, οι Πολωνοί Kajetan Kajetanowicz-Maciej Szczepanjak (Skoda Fabia Rally2 evo) που διεκδικούσαν τη νίκη προτού έχουν κλατάρισμα. Την τριάδα του WRC 3, τερματίζοντας στην 11η θέση της γενικής, κατέκτησαν οι Marco Bulacia-Marcello Der Ohannesian (Citroen C3 R5), με τον Βολιβιανό να προηγείται στη βαθμολογία του θεσμού, ενώ όλοι οι προαναφερθέντες οδηγοί διεκδικούν τον τίτλο.

Pontus Tidemand

Την τελευταία βαθμολογούμενη θέση σε επίπεδο γενικής, εμπρός από το πλήρωμα από τη Λατινική Αμερική, κατέλαβαν οι νικητές του WRC 2 (για ομάδες με R5) για τρίτη φορά φέτος (μετά από Μεξικό και Τουρκία), οι Pontus Tidemand-Patrik Barth (Skoda Fabia Rally2 evo-Toksport). Ο Σουηδός θέτει υποψηφιότητα για τον τίτλο, μετά και την 4η θέση των Mads Ostberg-Torstein Eriksen (Citroen C3 R5-PH Sport), που έχασαν πολύ χρόνο την Παρασκευή με πρόβλημα στη μετάδοση. Στο βάθρο του WRC 2, τους νικητές συνόδευσαν οι Ole Christian Veiby-Jonas Andersson (Hyundai NG i20 R5) και Eyvind Brynildsen-Ilka Minor (Skoda Fabia Rally2 evo).

Tom Kristensson

Στο JWRC, που διεξάγεται με Ford Fiesta Rally4 ενιαίων προδιαγραφών, νικητές αναδείχθηκαν με άνεση οι Σουηδοί Tom Kristensson-Joakim Sjoberg. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Fabrizio Zaldivar-Fernando Mussano, ενώ τρίτοι ήταν οι Martins Sesks-Renars Francis, που την πρώτη ημέρα είχαν εγκαταλείψει.

Η συνέχεια του WRC, που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς η αγωνία έχει κορυφωθεί, θα έρθει -COVID επιτρέποντος- στις 19-22 Νοεμβρίου, με το παρθενικό ασφάλτινο Ράλλυ Ypres στο πλαίσιο του θεσμού.