top icon
Αγώνες

Ράλλυ Μεξικού – 4η Ημέρα: Νίκη για τον Sebastien Ogier

Ο Sebastien Ogier κατέκτησε την 7η νίκη του στο Ράλλυ Μεξικού, με τον Thierry Neuville να είναι ο νικητής της μάχης για την δεύτερη θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Elfyn Evans.

Ο Sebastien Ogier ολοκλήρωσε την αποστολή του, κερδίζοντας για 7η φορά το Ράλλυ Μεξικού.

Ο Ogier στο τέλος της χθεσινής ημέρας είχε καταφέρει να χτίσει μία διαφορά σχεδόν 36 δευτερολέπτων από τον δεύτερο Elfyn Evans. Έτσι, σήμερα ο Γάλλος έκανε διαχείριση του ρυθμού και πήγε με ασφάλεια μέχρι τον τερματισμό. Ο Ogier ήταν ο ταχύτερος στην PowerStage παίρνοντας τους πέντε επιπλέον βαθμούς. Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί ποιος θα είναι ο επόμενος αγώνας που θα συμμετάσχει ο Γάλλος 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής.

thierry neuville hyundai i20n rally1 rally mexico 2023

Φωτιά πήρε η μάχη για την δεύτερη θέση ανάμεσα στους Elfyn Evans και Thierry Neuville. Η διαφορά τους στο τέλος της τρίτης ημέρας του Ράλλυ Μεξικού ήταν στα 4,3 δευτερόλεπτα. Στην πρώτη ειδική της ημέρας ο Βέλγος ήταν κατά 2 δέκατα ταχύτερος του Ουαλού, με τον Evans να απαντάει στην επόμενη, και μεγαλύτερη ειδική του αγώνα, όντας 1,7 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα στην ειδική των 35 χιλιομέτρων.

Στην προτελευταία ειδική ο Neuville ήταν ο ταχύτερος και μείωσε την μεταξύ τους διαφορά στα 2,7 δευτερόλεπτα πριν την PowerStage. Ο Neuville σε δηλώσεις του έκανε γνωστό ότι είδε τον Evans να προσπαθεί να διορθώσει κάποια ζημιά στο Toyota GR Yaris Rally1. Τελικά είχε στραβώσει ένα μπροστινό ψαλίδι, με τον Ουαλό να κάνει ότι μπορεί για να το επισκευάσει. Τελικά στην PowerStage ο Thierry Neuville ήταν ο ταχύτερος και κατέκτησε την δεύτερη θέση για μόλις 4 δέκατα του δευτερολέπτου.

elfyn evans toyota gr yaris rally1 rally mexico 2023

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Kalle Rovanpera που κινήθηκε συντηρητικά στις τελευταίες ειδικές του Ράλλυ Μεξικού, αφού δεν έχει κάτι να διεκδικήσει. Ωστόσο, πίεσε για τους επιπλέον βαθμούς της PowerStage. Ο Φινλανδός πίεσε στην PowerStage αλλά παραλίγο να έρθει η καταστροφή καθώς βγήκε πιο ανοιχτά στην έξοδο μιας δεξιάς στροφής με αποτέλεσμα να χάσει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίσω αεροτομή.

Άνετα στην 5η θέση τερμάτισε ο Dani Sordo σε έναν αγώνα που θα περίμενε κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα.

ott tanak ford puma rally1 ράλλυ μεξικού 2023

Προβλημάτων συνέχεια για τον Ott Tanak στην τελευταία ημέρα του Ράλλυ Μεξικού. Το Ford Puma Rally1 παρουσίασε πρόβλημα σε έναν από τους δύο εμπρός αποσβεστήρες, κάνοντας την οδήγησή του αρκετά πιο δύσκολη. Παρά τα προβλήματα ο Εσθονός κατάφερε να μπει στην πρώτη δεκάδα. Παρά το πρόβλημα ο Tanak πίεσε στο όριο στην PowerStage για τους επιπλέον βαθμούς. Μάλιστα στην προσγείωση στο άλμα του τερματισμού της PowerStage άναψε στιγμιαία το κόκκινο φωτάκι του υβριδικού συστήματος εξαιτίας του προβλήματος με τον αποσβεστήρα αλλά έγινε πράσινο λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Χωρίς προβλήματα κύλισε η τέταρτη και τελευταία ημέρα του Ράλλυ Μεξικού για τον Takamoto Katsuta που ολοκλήρωσε στην 23η θέση της γενικής κατάταξης. Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ιάπωνα στο Ράλλυ Μεξικού αλλά δεν κύλισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού την Παρασκευή, την ημέρα των γενεθλίων του είχε έξοδο, κάτι που του στέρησε την όποια ελπίδα για κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Ακόμα μία μέρα με προβλήματα για τον Pierre-Louis Loubet. Ο Γάλλος οδηγός της M-Sport Ford είχε την στιγμή του στην πρώτη ειδική της ημέρας και στην επόμενη είχε κλατάρισμα. Σίγουρα αυτός είναι ένας αγώνας που θα θέλει να ξεχάσει ο Γάλλος.

gus greensmith skoda fabia rs rally2 rally mexico 2023

Νικητής στο WRC2 ήταν ο Gus Greensmith στην επιστροφή του στην κατηγορία. Ο Βρετανός στο τιμόνι του Skoda Fabia RS Rally2 έκανε έναν αλάνθαστο αγώνα και πήρε την νίκη. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Emil Lindholm που συμμετείχε με το αυτοκίνητο που κατέκτησε το περσινό πρωτάθλημα. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Oliver Solberg μετριάζοντας τις απώλειες μετά το κλατάρισμα που είχε την δεύτερη ημέρα του Ράλλυ Μεξικού. Στην PowerStage ο Solberg αντιμετώπισε πρόβλημα με τον κινητήρα του Fabia, αφού λειτουργούσαν μόνο οι 3 κύλινδροι. Ωστόσο, κατάφερε να τερματίσει και να κρατήσει την τρίτη θέση.

Καταστροφική ήταν η ημέρα για τον Adrien Fourmaux. Στην μεγαλύτερη ειδική της ημέρας και του αγώνα κόπηκε το λουρί του δυναμού με αποτέλεσμα να χάσει την υδραυλική υποβοήθηση και στην συνέχεια να μείνει από μπαταρία. Ο Γάλλος σταμάτησε μέσα στην ειδική για να αλλάξει το λουρί, χάνοντας κάτι παραπάνω από 18 λεπτά.

Η κατάταξη της PowerStage του Ράλλυ Μεξικού:

κατάταξη powerstage ράλλυ μεξικό 2023

Η τελική κατάταξη του Ράλλυ Μεξικού:

καταταξη 4η ημέρα ράλλυ μεξικού 2023

Το WRC επιστρέφει στην Ευρώπη με το Ράλλυ Κροατίας που είναι προγραμματισμένο για τις 20-23 Απριλίου.