Rallycross: Ο Solberg την πρώτη!

Ο Petter Solberg ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο γύρο του νεοσύστατου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Rallycross, ο οποίος και πραγματοποιήθηκε στο Montalegre της Πορτογαλίας.

Πρεμιέρα με υποσχέσεις! Το νεοσύστατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Rallycross έκανε πρεμιέρα στο Montalegre της Πορτογαλίας, συγκεντρώνοντας πληθώρα ποιοτικών συμμετοχών, και φυσιολογικά ανάλογο πλήθος κόσμου στις κερκίδες! Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2003, Petter Solberg, είναι αυτός που θα γραφτεί στην ιστορία ως ο πρώτος νικητής αγώνας του θεσμού, αφού επικράτησε στον αγώνα οδηγώντας το Citroen DS3 που προετοιμάζει η ομάδα του. Ο Νορβηγός προκρίθηκε στον τελικό έχοντας επικρατήσει στα ημιτελικά, όντας και στην πρώτη γραμμή της εκκίνησης. Μπορεί αρχικά να έχασε χρόνο στην είσοδο της πρώτης στροφής σε σχέση με τον συμπατριώτη του Andreas Bakkerud με το Ford Fiesta που ξεκίνησε δίπλα, αλλά κατάφερε να μείνει μπροστά του, αφού ο τελευταίος έχασε τα φρένα. Σε εκείνο το σημείο, το δίδυμο της Marklund Motorsport με τα VW Polo, και τους Toomas Heikkinen και Anton Marklund βρέθηκαν πίσω από τον Solberg, ο οποίος όμως αύξανε σταδιακά τη διαφορά από τους διώκτες του. Όσο περνούσαν οι γύροι, ο Bakkerud και ο Reinis Nitiss αμφότεροι με Fiesta της ομάδας του Olsberg, μείωσαν τη διαφορά και εν τέλει πέρασαν τους οδηγούς της VW κάνοντας το 2-3 για την ομάδα τους.

Στο τέλος του αγώνα, ενθουσιασμένος ο Petter Solberg, δήλωσε: “Είναι απίστευτο! Έχει περάσει καιρός από τη μέρα που κατέκτησα μία νίκη σε έναν αγώνα παγκόσμιας εμβέλειας και το συναίσθημα είναι απίστευτο! Όλοι στην ομάδα δούλεψαν πολύ σκληρά για αυτό και αισθάνομαι όπως όταν κέρδισα τον πρώτο αγώνα Ράλλυ της καριέρας μου.” Ο νυν Πρωταθλητής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ, Timur Timerzyanov, πέρασε ως πρώτος στις πρώτες μάχες οδηγώντας το Peugeot 208, αλλά στον ημιτελικό τερμάτισε μόλις τέταρτος στον ημιτελικό χάνοντας μία θέση στον τελικό. Στην Πορτογαλία, την πρώτη του εμφάνιση έκανε στους αγώνες του Rallycross ο πρώην παγκόσμιος Πρωταθλητής της F1, Jacques Villeneuve. Ο Καναδός είχε ένα κλατάρισμα στον τρίτο προκριματικό γύρο, ενώ την ίδια ώρα το Peugeot 208 με το οποίο συμμετέχει είχε διαρροή νερού. Ο Villeneuve κατάφερε να αγωνιστεί στον τέταρτο προκριματικό, αλλά έμπλεξε στην κίνηση με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να τερματίσει στην πρώτη δωδεκάδα και μην περάσει στον ημιτελικό. Ο επόμενος γύρος του άκρως ενδιαφέροντος Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Rallycross, είναι προγραμματισμένος για τις 24-25 Μαίου στην Μ.Βρετανία και συγκεκριμένα στην πίστα του Lydden Hill._Π.Τ.