MotoGP – Αργεντινή: Βόλτα στη βροχή για τον Marco Bezzecchi

Ο Marco Bezzecchi πήρε εμφατικά στη βροχή την πρώτη του νίκη στο MotoGP αλλά και την πρώτη για την ομάδα του Valentino Rossi.

Με το σβήσιμο ων κόκκινων φώτων στο βρεγμένο σήμερα Termas de Rio Hondo της Αργεντινής, o Marco Bezzecchi πήρε τα ηνία του αγώνα κάνοντας μια πολύ καλή εκκίνηση, εμπρός από τον Alex Marquez, τον Francesco Bagnaia και τον σταθερό και σήμερα Franco Morbidelli.

Πιο πίσω, ο Fabio di Giannantonio πλασαρίστηκε έξυπνα στην πέμπτη θέση της προσωρινής κατάταξης του δεύτερου αγώνα της χρονιάς στο MotoGP του 2023. Εξαιρετικό ρυθμό μέχρι και εκείνη τη στιγμή είχε και ο Alex Rins, που άρχισε να πιέζει τον αναβάτη της Gresini υπό το άγρυπνο «βλέμμα» του Johann Zarco που τους ακολουθούσε.

Φτάνοντας στα μισά του αγώνα, ο Marco Bezzecchi ήλεγχε τον ρυθμό δημιουργώντας μάλιστα μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των 3,5 δλ. από τον Alex Marquez, ο οποίος αντιστεκόταν στην διακριτική πίεση που του ασκούσε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022.

Πίσω από τον σταθερά τέταρτο Franco Morbidelli οι ανακατατάξεις ήταν συνεχείς, με τον Fabio di Giannantonio να υποχωρεί και τους Johann Zarco, Jorge Martin, Alex Rins και Jack Miller να καταλαμβάνουν τις θέσεις 5, 6, 7 και 8.

Δέκα γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας, ο Francesco Bagnaia έκανε με αποφασιστικότητα την κίνηση του περνώντας στη δεύτερη θέση, χτίζοντας γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας από τον Ισπανό. Ωστόσο, αμέσως μετά, ο Ιταλός έκανε το λάθος χάνοντας στην Τ13 το μπροστινό της Desmosedici GP23. Η πτώση του «Pecco», όπως ήταν αναμενόμενο, έφερε ξανά τον Alex Marquez στη θέση 2 και τον Franco Morbidelli στην τρίτη.

Μια ακόμα αλλαγή στην κορυφή έλαβε χώρα στη συνέχεια όταν ο… μαινόμενος Johann Zarco πέρασε όχι μόνο τον Franco Morbidelli αλλά και τον Alex Marquez παίρνοντας επάξια στον τελευταίο γύρο τη δεύτερη θέση.

Πέμπτος ολοκλήρωσε ο Jorge Martin, κρατώντας πίσω του τον Jack Miller. Εντυπωσιακή ήταν η απόδοση του Fabio Quartararo, ο οποίος οδήγησε με μυαλό την Yamaha M1 στην έβδομη θέση, εμπρός από τους Luca Marini, Alex Rins και Fabio di Giannantonio, που συμπλήρωσαν την πρώτη 10άδα.

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση δύο αγώνων, ο Marco Bezzecchi προηγείται στην κούρσα του Πρωταθλήματος Αναβατών με 50 βαθμούς. Δεύτερος είναι πλέον ο Franceco Bagnaia με 41 βαθμούς. Ακολουθούν οι Johann Zarco και Alex Marquez με 35 και 33 βαθμούς αντίστοιχα.

Το επόμενο ραντεβού για τους αναβάτες του MotoGP είναι σε δύο εβδομάδες από σήμερα στο Austin του Τέξας.