MotoGP – Τσεχία: Νίκη έκπληξη για τον Brad Binder

Ο Νοτιαφρικανός αναβάτης της KTM, στην πρώτη του χρονιά στο MotoGP, πήρε μια εμφατική νίκη στο Brno – και την πρώτη για την αυστριακή ομάδα στη μεγάλη κατηγορία – εμπρός από τους Franco Morbidelli και Johann Zarco.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων στην αφετηρία ο Franco Morbidelli πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς ο pole man, Johann Zarco, έχασε αρκετές θέσεις. Πολύ καλή εκκίνηση έκαναν και οι δύο μοτοσικλέτες της KTM, ενώ επιθετικές διαθέσεις με το καλημέρα έδειξε και ο Aleix Espargaro με την μοτοσικλέτα της Aprilia.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα ο πρωτοπόρος του αγώνα ιταλο-βραζιλιάνος αναβάτης της Petronas Yamaha SRT κατάφερε να ανοίξει μια διαφορά ασφαλείας αφήνοντας τον Fabio Quartararo να μάχεται για τις υπόλοιπες θέσεις του προσωρινού βάθρου. Εντούτοις, ο νικητής των δύο πρώτων αγώνων για το 2020 δεν είχε το ρυθμό, σε αντίθεση με τον Johann Zarco και τον «αθόρυβο» Brad Binder που με σταθερό γυρολόγιο βρέθηκε σε θέση βολής από τον Franco Morbidelli, τον οποίο και πέρασε αποσπώντας στην πρώτη νίκη στην καριέρα του στην παρθενική χρονιά του στο MotoGP – αλλά και την πρώτη για την KTM στη μεγάλη κατηγορία

Πίσω από τον πολύ καλό Franco Morbidelli, ο οποίος κατέκτησε σήμερα το πρώτο βάθρο στην καριέρα του στο MotoGP, ολοκλήρωσε ο Johann Zarco, ο οποίος τιμωρήθηκε με ποινή long lap όταν και έβγαλε εκτός αγώνα τον Pol Espargaro με την δεύτερη μοτοσικλέτα της KTM. Σταθερός και με πολύ καλό ρυθμό ήταν και ο Alex Rins, ο οποίος λίγο έλλειψε να ανέβει στην τρίτη θέση του βάθρου. Εκπληκτικό – τηρουμένων των αναλογιών – αγώνα έκανε και ο Valentino Rossi, ο οποίος είχε τον καλύτερο ρυθμό αγώνα σε σχέση με τις υπόλοιπες Yamaha M1 καταφέρνοντας από την 12η θέση στην οποία έπεσε με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, να αναρριχηθεί στην πέμπτη.

Έκτος ολοκλήρωσε ο Miguel Oliveira με μία ακόμα εργοστασιακή μοτοσικλέτα της KTM, ο οποίος πίεσε αρκετά στα τελευταία στάδια του αγώνα τον Ιταλό εννέα φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή, αφήνοντας πίσω του έναν απογοητευμένο Fabio Quartararo, ο οποίος σήμερα δεν είχε την ταχύτητα, ούτε τον ρυθμό για κάτι καλύτερο από την έβδομη θέση. Τη 10άδα, σε έναν αδιάφορο για αυτούς αγώνα, ολοκλήρωσαν στο Brno οι Takaaki Nakagami, Jack Miller και Aleix Espargaro.

Το ραντεβού για τις ομάδες και τους αναβάτες του MotoGP είναι σε μια εβδομάδα στο Spielberg της Αυστρίας.