Ράλλυ Arctic Lapland: Νικητής ο Rovanpera, στη δεκάδα ο Bottas (+video)

Ο 19χρονος Kalle Rovanpera πήρε μια πρώτη γεύση από το Toyota Yaris WRC σε συνθήκες αγώνα, κερδίζοντας με άνεση το Ράλλυ Arctic Lapland, την ώρα που ο Valtteri Bottas τερμάτισε στην 9η θέση της γενικής κατάταξης με Citroen DS3 WRC.

Το Ράλλυ Arctic Lapland, αποτελεί παραδοσιακά έναν αγώνα που ξεφεύγει από τα όρια του φινλανδικού πρωταθλήματος. Φέτος, τα βλέμματα στράφηκαν στην πρώτη εμφάνιση των Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen με Toyota Yaris WRC, καθώς και στη συμμετοχή του πιλότου της Mercedes F1, Valtteri Bottas, ο οποίος μοιράστηκε ένα Citroen DS3 WRC με τον Timo Rautiainen.

Kalle Rovanpera

Ο αγώνας, πραγματοποιήθηκε στις χιονισμένες ειδικές διαδρομές της Βόρειας Φινλανδίας κατά το διήμερο 17-18 Ιανουαρίου. Τα πληρώματα αγωνίστηκαν σε 10 ειδικές διαδρομές, συνολικού μήκους 201,73 αγωνιστικών χιλιομέτρων. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen έφτασαν σε μια άνετη νίκη, προσθέτοντας χιλιόμετρα στο ενεργητικό τους με το εργοστασιακό Toyota Yaris WRC. Ο 19χρονος Φινλανδός ήταν ταχύτερος σε 9 από τις 10 ειδικές διαδρομές, χάνοντας χρόνο μόνο σε μία περίπτωση. Συγκεκριμένα, πριν την 3η ειδική διαδρομή του αγώνα ξέχασε να αφαιρέσει το κάλυμμα του κινητήρα, προκαλώντας υπερθέρμανση. Έτσι, αναγκάστηκε να σταματήσει, μαζί με τον συνοδηγό του Jonne Halttunen για να το αφαιρέσει.

Valtteri Bottas

Όσον αφορά στον Valtteri Bottas, ο Φινλανδός έδειξε σημάδια βελτίωσης, πετυχαίνοντας και ορισμένους καλούς χρόνους. Έχοντας ως συνοδηγό τον 2 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή στο πλευρό του Marcus Gronholm, Timo Rautiainen, ο οδηγός της Mercedes F1 σημείωνε αρκετά καλούς χρόνους, ουσιαστικά στον δεύτερο αγώνα ράλλυ της καριέρας του. Ωστόσο, μια έξοδος στην τελευταία ειδική της πρώτης ημέρας με το Citroen DS3 WRC που προετοίμασε η PH Sport, τους έριξε στην 22η θέση της κατάταξης. Παρόλα αυτά, οι Bottas-Rautiainen κινήθηκαν σε γρήγορο ρυθμό την επόμενη ημέρα,  ολοκληρώνοντας την προσπάθειά τους στην 9η θέση γενικής.

Για την ιστορία, πίσω από τους Rovanpera-Halttunen τερμάτισαν οι Teemu Asunmaa-Jani Salo (Skoda Fabia R5 Evo) και Eerik Pietarinen-Miika Anttila (Skoda Fabia R5 Evo). Ακόμη ένα πλήρωμα με συμμετοχές και σε αγώνες του WRC, οι Emil Lindholm-Mikael Korhonen (Skoda Fabia R5 Evo) τερμάτισαν εντέλει στην 4η θέση, μετά από έξοδο στην τελευταία ειδική διαδρομή, ενώ φιγουράριζαν δεύτεροι.

Φωτογραφίες: Kalle Rovanpera & Valtteri Bottas Social Media

Δείτε ένα εκπληκτικό onboard από το shakedown, με πρωταγωνιστές του Kalle Rovanpera-Jonne Halttunen