Διεθνείς αγώνες

Jos Verstappen: Πρεμιέρα στα ράλλυ με φόντο το WRC

O Jos Verstappen, πρώην οδηγός Formula1 και πατέρας του Παγκόσμιου Πρωταθλητή Max, έκανε ντεμπούτο στα ράλλυ συμμετέχοντας σε αγώνα στο Βέλγιο, ενώ οι πιθανότητες να τον δούμε και στο WRC, έχουν αυξηθεί.

Το ντεμπούτο του Jos Verstappen σε ράλλυ, με απώτερο σκοπό το ντεμπούτο και στο WRC, αύξησε το ενδιαφέρον για το  Ράλλυ Haspengouw, που αποτέλεσε τον πρώτο αγώνα του Πρωταθλήματος Βελγίου στις 26 Φεβρουαρίου.

Στον ασφάλτινο, αλλά με πολλή λάσπη όπως συμβαίνει στο Βέλγιο, αγώνα που περιλάμβανε 12 ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 146,46 αγωνιστικών χιλιομέτρων, ο Verstappen μοιράστηκε ένα Citroen C3 Rally2 που προετοίμασε η DG Sport Competition, με τον Βέλγο Kris Botson.

Η πρεμιέρα του Oλλανδού πρώην πιλότου της F1 στα ράλλυ ήταν ενθαρρυντική, καθώς το δίδυμο τερμάτισε στην 8η θέση, ενώ βρέθηκε έως και τέταρτο στη γενική κατάταξη.

Οι πρώτες εντυπώσεις του Jos Verstappen από τα ράλλυ

Παρά τη μηδαμινή του εμπειρία σε ράλλυ, ο πρώην πιλότος των Benetton, Simtek, Footwork, Tyrell, Stewart, Arrows, Minardi σε 106 Grand Prix της Formula 1, επέδειξε ανταγωνιστικότητα και πραγματοποίησε μια συνολικά θετική εμφάνιση.

Αν και προς το τέλος της ημέρας υποχώρησε στη γενική κατάταξη, αρχικά είχε βρεθεί έως και τέταρτος γενικής, πραγματοποιώντας μάλιστα τον τρίτο χρόνο στη δεύτερη ειδική διαδρομή του αγώνα.

Jos Verstappen 02 Rally Haspengouς

“Αυτή η ημέρα ήταν πολύ διασκεδαστική και απαιτητική”, δήλωσε στην ιστοσελίδα της οικογένειας Verstappen, ο 50χρονος Ολλανδός. “Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το ντεμπούτο μου στα ράλλυ.

“Ο στόχος ήταν να διασκεδάσουμε και να φτάσουμε στον τερματισμό, κάτι που καταφέραμε. Ασφαλώς, υπάρχουν πολλά ακόμη να μάθω, όσον αφορά και στη συνεργασία με τον συνοδηγό μου Kris Botson.

“Μόνο με πολλή οδήγηση μαζί του, μπορώ να γίνω πιο έμπειρος με τις σημειώσεις και θα μπορούμε πραγματικά να κινηθούμε σαν ένα. Το άκουσμα και η επεξεργασία των σημειώσεων είναι ότι πιο απαιτητικό για εμένα αυτή τη στιγμή”.

Προφανώς, το ντεμπούτο στα ράλλυ δεν κύλησε χωρίς δυσκολίες για τον Jos Verstappen, ο οποίος έχασε τα φρένα σε γλιστερό οδόστρωμα στην 7η ειδική διαδρομή του αγώνα, χάνοντας περίπου μισό λεπτό.

Επίσης, στην τελευταία ειδική διαδρομή που διεξήχθη κατά το σούρουπο, ο Ολλανδός δυσκολεύτηκε αρκετά, χάνοντας χρόνο και τερματίζοντας εντέλει στην 8η θέση, όντας όμως νικητής στους Masters, ηλικίας 50 ετών και άνω.

Jos Verstappen 04 Rally Haspengouς

Η οδήγηση στην τελευταία ειδική διαδρομή τη νύχτα, ήταν πολύ απαιτητική”, σχολίασε ο Verstappen. “Δεν είχα αυτοπεποίθηση, γιατί δε μπορούσα να δω καθαρά.

“Έχω οδηγήσει στο σκοτάδι παλαιότερα, για παράδειγμα στο Le Mans, όμως καθώς τα χρόνια περνούν, η όρασή μου δε βελτιώνεται. Αλλά η οδήγηση αυτού του αυτοκινήτου ράλλυ ήταν εξαιρετική, πέρασα πολύ καλά”.

Νικητές στο Ράλλυ Haspengouw αναδείχθηκαν οι teammates των Verstappen-Botson, Stephane Lebefvre-Xavier Portier επίσης με Citroen C3 Rally2.

Jos Verstappen 01 Rally Haspengouw

Ο επόμενος αγώνας του Jos Verstappen επί βελγικού εδάφους θα είναι το ράλλυ Νότιου Βελγίου, δεύτερος αγώνας του πρωταθλήματος της χώρας, στις 19 Μαρτίου.

Αν και ακόμη δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση, ο μπαμπάς Verstappen θα λάβει μέρος σε αρκετούς ακόμη αγώνες στο Βέλγιο.

Κυρίως όμως, αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο WRC, οδηγώντας το Citroen C3 Rally2 αρχικά στο Ράλλυ Κροατίας (21-24 Απριλίου) και πιθανότατα, στα Ράλλυ Πορτογαλίας (19-22 Μαΐου) και Ypres Βελγίου (18-21 Αυγούστου).

Εφόσον αυτό συμβεί, η συμμετοχή του Jos Verstappen στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, θα προσδώσει επιπλέον ενδιαφέρον στις μάχες των αυτοκινήτων προδιαγραφών Rally2.

Photos: Belgian Rally Championship