top icon
Αγώνες

MotoGP – Algarve: Νίκη για τον Francesco Bagnaia, Πρωτάθλημα Κατασκευαστών για την Ducati

Ο Francesco Bagnaia πήρε μια εύκολη νίκη στον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς στο MotoGP, με την Ducati να «κλειδώνει» συγχρόνως το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών.

Τα φώτα στη σχάρα εκκίνησης έσβησαν με τον Jack Miller να «παίρνει» την εκκίνηση. Ωστόσο, ο Francesco Bagnaia απάντησε άμεσα, ανακτώντας την πρωτιά μετά την χθεσινή pole position που με πειστικό τρόπο απέσπασε στην πορτογαλική πίστα.

Πολύ γρήγορα, και συγκριμένα στον πρώτο από τους 25 στο σύνολο γύρους του αγώνα, ο Joan Mir, πέρασε τον Αυστραλό της Ducati Lenovo Team κυνηγώντας με πολύ καλό ρυθμό και ταχύτητα τον Ιταλό και προσωρινό πρωτοπόρο του Algarve GP. Πιο πίσω ακολουθούσαν ο εντυπωσιακός Alex Marquez – ο οποίος έδωσε όμορφες μάχες στη συνέχεια με τον Jorge Martin, τον Ισπανό αναβάτη της Pramac Ducati – και ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2021, Fabio Quartararo.

Ο Johann Zarco έμεινε έβδομος, ακολουθούμενος από τον Pol Espargaro, που στην εκκίνηση έχασε το πλεονέκτημα της πέμπτης θέσης που είχε μετά την ολοκλήρωση των Κατατακτηρίων 2 χθες το μεσημέρι.

Στην κορυφή, ο Francesco Bagnaia ήλεγχε τον αγώνα, ενώ εντυπωσιακός για μια ακόμα φορά ήταν ο Alex Marquez, ο οποίος «έπιασε» και πέρασε τον Jack Miller παίρνοντας απαιτητικά την τρίτη θέση. Εξίσου… πιεστικός, έναντι του Jorge Martin, ήταν και ο Fabio Quartararo, ο οποίος είχε τη στιγμή του στο μέσον περίπου του αγώνα στη στροφή 13, χωρίς όμως δυσάρεστες συνέπειες για τον Γάλλο αναβάτη της Monster Energy Yamaha MotoGP Team – πέραν της απώλειας μιας θέσης, την οποία κέρδισε ο Johann Zarco.

Οι τελευταίοι γύροι του αγώνα στο Portimao δεν επιφύλαξαν καμία σημαντική ανατροπή στην κατάταξη για τους δύο πρώτους αναβάτες, με τον Francesco Bagnaia και την Ducati να κερδίζουν εύκολα μία ακόμα νίκη, εμπρός από τον περσινό Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Joan Mir, που παρά την ταχύτητά του σήμερα δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ τον Ιταλό.

Στους τελευταίους γύρους, ο Jack Miller ανέβασε… παλμούς και οδηγώντας με το γνωστό πάθος που τον χαρακτηρίζει, κατάφερε να περάσει τον Alex Marquez, με τον Ισπανό να «κατοχυρώνει» έτσι την πολύ καλή για τον ίδιο και την LCR Honda θέση 4. Πιο πίσω και μετά την «άδοξη» πτώση του Fabio Quartararo (σ.σ.: η πρώτη εγκατάλειψη του Γάλλου μέσα στο 2021), ολοκλήρωσαν οι Johann Zarco και Pol Espargaro, ο οποίος κέρδισε με αποφασιστικότητα τη θέση 6 από τον Jorge Martin.

Την 10άδα συμπλήρωσαν οι Alex Rins, Enea Bastianini και Brad Binder.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δύο γύρους πριν το τέλος, οι αγωνοδίκες αναγκάστηκαν να σταματήσουν τον αγώνα, εξαιτίας της σφοδρής επαφής του Iker Lecuona με τον «τοπικό» Miguel Oliveira.

Μετά το σημερινό «1-3», η Ducati εξασφάλισε το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών για το 2021, το οποίο είναι το δεύτερο συνεχόμενο μετά το αντίστοιχο περσινό.

Η αυλαία της φετινής χρονιάς στο MotoGP θα πέσει την προσεχή κιόλας Κυριακή στη Βαλένθια της Ισπανίας.