Διεθνείς αγώνες

Rally Dakar 2024 – 4η ημέρα: Ο Sebastien Loeb στην αντεπίθεση

Ο Sebastien Loeb κέρδισε την διαδρομή της τέταρτης ημέρας, ύστερα από σκληρή μάχη αρχικά με τον Nasser Al-Attiyah και τον Jazeed Al-Rajhi στη συνέχεια. Ο Σαουδάραβας team-mate του διατήρησε την πρωτιά στη γενική κατάταξη, με τα Audi να τους κυνηγούν όλους από την δεύτερη και την τέταρτη θέση.

Ο οδηγός της Prodrive, Sebastien Loeb, κατείχε την ένατη θέση στη γενική κατάταξη πριν την τέταρτη ειδική διαδρομή στη Σαουδική Αραβία, έχοντας χάσει αρκετό χρόνο την πρώτη μέρα του αγώνα, αλλά και χθες, όταν αντιμετώπισε περισσότερα προβλήματα με τα ελαστικά του. Όμως, ο Γάλλος κατάφερε τελικά να ανακάμψει στην ειδική διαδρομή των 299 χιλιομέτρων μεταξύ Al Salamiya και Al-Hofuf.

DKR24 SS4 SAINZ

O Carlos Sainz παραμένει στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, με διαφορά 4 λεπτών από την κορυφή

9 Ιανουαρίου 2024
Stage 4: Al Salamiya – Al-Hofuf
Διαδρομή: 631 χιλιόμετρα
Ειδική διαδρομή: 299 χιλιόμετρα

DKR24 ALL ATTIYAH

Ο Nasser Al Attiyah δεν ήταν τελικά ο ταχύτερος, φτάνοντας στον τερματισμό της ειδικής διαδρομής. Ο Καταριανός πέρασε πρώτος το σημείο ελέγχου των 188 χιλιομέτρων, αλλά ηττήθηκε στο τέλος από τον Yazeed Al Rajhi κατά 14 δευτερόλεπτα.

DKR24 LOEB

Kατόπιν, όλα τα βλέμματα στράφηκαν στην άφιξη του Sébastien Loeb, ο οποίος ήταν μπροστά από τον Al Rajhi μετά από 229 χιλιόμετρα. O Γάλλος πολυπρωταθλητής του WRC κέρδισε τελικά την διαδρομή της τέταρτης ημέρας, αφήνοντας τον Σαουδάραβα 1 λεπτό και 8 δευτερόλεπτα πίσω του, ενώ ο Al Attiyah την ολοκλήρωσε τρίτος.

DKR24 day 4 leader

Μετά από 156 χιλιόμετρα ο Nasser Al Attiyah είχε αυξήσει τη διαφορά του σε 1’21” από τον Sébastien Loeb και σε 1’38” από τον Yazeed Al Rajhi. Τον Σαουδάραβα οδηγό ακολουθούσαν τα δύο Audi που οδηγούν οι Carlos Sainz και Stéphane Peterhansel. Ο Nasser Al Attiyah μετά τα 82 πρώτα χιλιόμετρα, ήταν 13” μπροστά από τον Sébastien Loeb, τον team-mate του στην Prodrive. Ο Carlos Sainz ακολουθούσε τον Γάλλο με διαφορά μόλις 4”. Ο Yazeed Al Rajhi δεν ήταν πολύ πίσω, μόλις 25” μακριά από την κορυφή. Στο δεύτερο ενδιάμεσο σημείο, 8 οδηγοί εξακολουθούν να βρίσκονται μέσα στο ίδιο λεπτό.

DKR24 Seth Quintero II

Ο Seth Quintero, ο οποίος βρισκόταν στη δεύτερη θέση 5” από την κορυφή μετά το 36ο χλμ, έμεινε στάσιμος μετά το 68ο χλμ για περισσότερα από 45 λεπτά, λόγω μηχανικών προβλημάτων. Αυτή η καθυστέρηση είναι πιθανό να θέσει σε κίνδυνο τις πιθανότητές του να βρεθεί στο τελικό βάθρο στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία Ultimate.

OI 10 ΠΡΩΤΟΙ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 4ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

top 10 ss4 DKR24

Aπομένουν 10 αγωνιστικές ημέρες και έχουμε να δούμε πολλά ακόμη, όλα τα μέτωπα είναι ανοιχτά….

DKR24 SS4 JOSE IGNACIO CORNEJO

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ
Ο  Jose Ignacio Cornejo της Monster Energy Honda Team ήταν ο νικητής της τέταρτης ημέρας στον αγώνα των μοτοσικλετών, ενώ την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη κρατά ο ίδιος, με διαφορά 1 λεπτού από τον Ross Branch και σχεδόν 5 λεπτών από τον Ricky Brabec.

DKR24 ROUTE

Ο φετινός αγώνας συγκεντρώνει 425 συμμετοχές, σε οκτώ συνολικά κατηγορίες οχημάτων: 73 αυτοκίνητα, 136 μοτοσικλέτες, 47 φορτηγά, 10 τετράτροχες μοτοσυκλέτες, 43 SxS-T3, 36 UTV-T4, 66 ιστορικά αυτοκίνητα και 15 ιστορικά φορτηγά (ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥ 46ου RALLY DAKAR). Tην κατάταξη, για όλες τις κατηγορίες του διάσημου rally-raid, θα τη βρείτε στο https://www.dakar.com/en/rankings