top icon
Διεθνείς αγώνες

Rally Dakar 2024 – Αύξησε το προβάδισμα ο Carlos Sainz

Ο Carlos Sainz πρόσθεσε σχεδόν έξι λεπτά στο προβάδισμά του στο Rally Dakar έναντι του Sebastien Loeb, σε μια κυρίαρχη ημέρα για την Audi, καθώς οι Ekstrom-Peterhansel έκαναν το «1-2» στην όγδοη ημερήσια διαδρομή του αγώνα.

15 Ιανουαρίου 2024
Stage 8: Al Duwadimi – Hail
Διαδρομή: 678 χιλιόμετρα
Ειδική διαδρομή: 458 χιλιόμετρα

DKR24 SS8 EKSTROM

Ο Sebastian Loeb έδειχνε έτοιμος να μειώσει το συνολικό πλεονέκτημα του Carlos Sainz, καθώς προηγείτο του Ισπανού με τρία λεπτά διαφορά και του πλησιέστερου αντιπάλου του Ekstrom με ένα λεπτό διαφορά, μπαίνοντας στα τελευταία 100 χιλιόμετρα του σταδίου Al Duwadimi προς Ha’il. Όμως, στην αποκλειστικά χωμάτινη διαδρομή προς τον τερματισμό του ετάπ, ο Loeb έχασε πάνω από 10 λεπτά από τους αντιπάλους. Ο Mattias Ekstrom πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τον τερματισμό, για να πάρει την πέμπτη ημερήσια νίκη του στο Rally Dakar και τη δεύτερη φέτος, περιλαμβανομένης της πρωτιάς του στον «πρόλογο».

Dakar - Loeb

Ο team-mate του Mattias Ekstrom στην Audi Stephane Peterhansel πήρε τη δεύτερη θέση από τον Guerlain Chicherit στα τελευταία 10 χιλιόμετρα και με διαφορά μόλις 25 δευτερολέπτων στον τερματισμό, μετά από συνολικά 458 χιλιόμετρα διαδρομής τη Δευτέρα. Ο Carlos Sainz ολοκλήρωσε στην τέταρτη θέση με το Audi, αλλά με τον Loeb να είναι μόνο 10ος, ο Iσπανός «ταυρομάχος» προηγείται του Γάλλου οδηγού με 24m47s με τέσσερις ημέρες να απομένουν μέχρι τον τερματισμό της Παρασκευής.

DKR24 SS8 MORAES

Ο Lucas Moraes της Toyota διατήρησε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη, παρά το γεγονός ότι τερμάτισε την ημέρα στην έβδομη θέση και έχασε ένα λεπτό από τον Guillaume de Mevius, με τον οδηγό της Overdrive Racing να βρίσκεται ακόμα μισή ώρα πίσω από την τριάδα του βάθρου στη γενική κατάταξη.

DKR24 SS8 PROKOP

Ο οδηγός της Toyota Giniel De Villiers παραμένει στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης μπροστά από τον Chicherit της Overdrive, με τον Martin Prokop με το Ford Raptor της Orlen Jipocar να είναι έβδομος, αλλά να απέχει πάνω από δύο ώρες από τον πρωτοπόρο Sainz.

Nasser Al-Attiyah

Ο Nasser Al-Attiyah δέχτηκε ένα ακόμη πλήγμα, αφού υπέστη βλάβη στον κινητήρα του 62 χιλιόμετρα μετά την έναρξη του ετάπ. Ο πρωταθλητής από το Qatar ήταν ήδη ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της νίκης όταν έχασε 2h45m κατά τη διάρκεια του 48ωρου 6ου ετάπ λόγω ζημιών στο αυτοκίνητο που υπέστη σε μια σκληρή προσγείωση στο Empty Quarter.

ΟΙ 10 ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Dakar

DKR24 KEVIN BENAVIDES

ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ
Ο Adrien Van Beveren υστέρησε στα τελευταία 10 χιλιόμετρα στη μάχη με τον Kevin Benavides, ο οποίος πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη μετά την πρώτη του στο 3ο ετάπ. Ο Van Beveren νικήθηκε επίσης από τον Luciano Benavides, ο οποίος με 1’39” στα μπόνους τον φέρνει μπροστά από τον Γάλλο. Tερμάτισε έτσι στην τρίτη θέση, 1’27” πίσω από τον Kevin Benavides. Πρώτος στη γενική κατάταξη παραμένει ο Ricky Brabec, με διαφορά 42 δευτερολέπτων από τον Ross Branch.

Dakar

H παράδοση της παρουσίας Ελλήνων αναβατών στον αγώνα των μοτοσικλετών συνεχίζεται, καθώς στο 46ο Rally Dakar λαμβάνει μέρος ο Βασίλης Μπούδρος, με Husqvarna. Είναι η δεύτερη συμμετοχή του στο φημισμένο rally-raid (το 2022, που είχε πάει για πρώτη φορά, είχε τερματίσει στην 70η θέση). Μεταξύ άλλων έχει αγωνιστεί στο Rally du Maroc και στην Ανδαλουσία. Στο φετινό Rally Dakar, ολοκλήρωσε και την όγδοη ημερήσια διαδρομή, καταλαμβάνοντας την 83η θέση της προσωρινής γενικής κατάταξης. Και συνεχίζει…

Carles Falcon

Ο Ισπανός αναβάτης Carles Falcón απεβίωσε μετά από σοβαρό τραυματισμό, όπως ανακοίνωσε η ομάδα του Twin Trail Racing. Ο Falcón έπεσε και τραυματίστηκε σοβαρά την Κυριακή 7 Ιανουαρίου και μεταφέρθηκε με αεροδιακομιδή στο νοσοκομείο Al Duwadimi, αφού του έγινε ανάνηψη καθώς βρέθηκε χωρίς σφυγμό μετά το περιστατικό. Επαναπατρίστηκε στην Ισπανία, στην εντατική, έχοντας τεθεί σε τεχνητό κώμα αφού υπέστη εγκεφαλικό οίδημα.

DKR24 ROUTE

Ο φετινός αγώνας συγκεντρώνει 425 συμμετοχές, σε οκτώ συνολικά κατηγορίες οχημάτων: 73 αυτοκίνητα, 136 μοτοσικλέτες, 47 φορτηγά, 10 τετράτροχες μοτοσυκλέτες, 43 SxS-T3, 36 UTV-T4, 66 ιστορικά αυτοκίνητα και 15 ιστορικά φορτηγά (ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥ 46ου RALLY DAKAR). Tην κατάταξη, για όλες τις κατηγορίες του διάσημου rally-raid, θα τη βρείτε στο https://www.dakar.com/en/rankings